avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 804 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu odihna

La cat timp dupa angajare se poate acorda concediu de odihna?Este prevazut prin lege?Daca de exemplu as fi angajata incepand din iulie a acestui an cand as avea dreptul la concediu de odihna?
Cel mai recent răspuns: ocatalina , utilizator 15:02, 14 Iulie 2014
Codul Muncii nu mai reglementeaza acordarea CO dupa desfasurarea unei anumite perioade de timp lucrate.

CO se acorda proportional cu perioada efectiv lucrata
Am inteles,asadar de exemplu dupa sase luni ar putea fi de10 zile...
Daca in c.i.m. aveti mentionata o durata a CO de 20 de zile lucratoare, pentru perioada 01.01.2014 - 01.07.2014 , aveti dreptul la 10 zile lucratoare de CO.

De asemenea, pentru perioada 01.07.2014 - 01.01.2015 , aveti dreptul la 10 zile lucratoare de CO.
Va multumesc frumos.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu de odihna legal adriana2608 adriana2608 O persoana angajata la 01.01.2014,are dreptul la concediu de odihna in acest an?In ce cuantum? (vezi toată discuția)
Concediu de odihna irumes irumes Am un salariat care de la inceputul anului a muncit (pontat ) 9 zile, dupa care a efectuat concediul de odihna 31 de zile din 36 cate are dreptul pentru un an, ... (vezi toată discuția)
Numar zile concediu de odihna mincinosul mincinosul Buna seara, am 9 ani vechime in munca , si doresc sa aflu cite zile de concediu de odihna am dreptul in cazul in care relatiele mele de munca cu firma la care ... (vezi toată discuția)