Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu odihna

La cat timp dupa angajare se poate acorda concediu de odihna?Este prevazut prin lege?Daca de exemplu as fi angajata incepand din iulie a acestui an cand as avea dreptul la concediu de odihna?
Codul Muncii nu mai reglementeaza acordarea CO dupa desfasurarea unei anumite perioade de timp lucrate.

CO se acorda proportional cu perioada efectiv lucrata
Am inteles,asadar de exemplu dupa sase luni ar putea fi de10 zile...
Daca in c.i.m. aveti mentionata o durata a CO de 20 de zile lucratoare, pentru perioada 01.01.2014 - 01.07.2014 , aveti dreptul la 10 zile lucratoare de CO.

De asemenea, pentru perioada 01.07.2014 - 01.01.2015 , aveti dreptul la 10 zile lucratoare de CO.
Va multumesc frumos.