avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 828 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Redobândirea dreptului de a conduce
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Redobândirea dreptului de a conduce

Va rog sa mi raspundeti si mie daca se poate
Am inteles ca pot da pt redobandirea permisului dupa un an
dar as vrea sa stiu acel an se calculeaza decand sa dat hotararea sau de cand am fost instiintat ca mi la anulat ?
Mai trebuie sa fac scooala ,sau dau decat ex ?
Cel mai recent răspuns: MARTA SIMONA PETRE , Avocat 22:23, 13 Iulie 2014
De cand hotararea a ramas definitiva, ar trebui sa precizati totusi pentru ce ati fost condamnat.
Dintr-un topic deschis anterior , rezulta ca ati fost condamnat in februarie 2013 la o pedeapsa de 8 luni cu suspendarea conditionata a executarii pedepsei pentru savarsirea infractiunii prev. de art 87 al.1 din Oug.195/2002.
Termenul de 1 an prevazut disp.art 116 al.1 lit.b) din Oug.195/2002 se calculeaza de la data ramanerii definitive de condamnare.
Nu este necesar sa mai urmati cursurile unei scoli de soferi.
Aveti detalii aici cu privire la obtinerea unui nou permis de conducere dupa anulare :
www.avocatnet.ro/content/art...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

S-a anulat sau nu permisul? alexalex23 alexalex23 În baza art. 386 C.p.p. schimbă încadrarea juridică a faptei reţinute în sarcina inculpatului ..........., din infracţiunea prev. de art. 87 alin. 1 din ... (vezi toată discuția)
Suspendarea conditionata a executarii pedepsei - cand pot obtine permisul? Pherry Pherry Buna ziua, As dori sa stiu cum se traduce: [u] [...] dispune suspendarea condiţionată a executării pedepsei pe un termen de încercare de 3 (trei) ani şi ... (vezi toată discuția)
Redobandire permis iancu_o iancu_o Buna ziua! Permisul de conducere a fost anulat in baza unei hotarari judecatoresti si sunt interesat sa pot obtine altul. Dupa cat timp il pot obtine? ... (vezi toată discuția)