Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Redobândirea dreptului de a conduce
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Redobândirea dreptului de a conduce

Va rog sa mi raspundeti si mie daca se poate
Am inteles ca pot da pt redobandirea permisului dupa un an
dar as vrea sa stiu acel an se calculeaza decand sa dat hotararea sau de cand am fost instiintat ca mi la anulat ?
Mai trebuie sa fac scooala ,sau dau decat ex ?
De cand hotararea a ramas definitiva, ar trebui sa precizati totusi pentru ce ati fost condamnat.
Dintr-un topic deschis anterior , rezulta ca ati fost condamnat in februarie 2013 la o pedeapsa de 8 luni cu suspendarea conditionata a executarii pedepsei pentru savarsirea infractiunii prev. de art 87 al.1 din Oug.195/2002.
Termenul de 1 an prevazut disp.art 116 al.1 lit.b) din Oug.195/2002 se calculeaza de la data ramanerii definitive de condamnare.
Nu este necesar sa mai urmati cursurile unei scoli de soferi.
Aveti detalii aici cu privire la obtinerea unui nou permis de conducere dupa anulare :
www.avocatnet.ro/content/art...