Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale dovedire tranzactie chiosc intre 2 societati cu ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

dovedire tranzactie chiosc intre 2 societati cu acelasi administrator ?

Buna seara!
Societatea noastra administreaza terenuri in baza unui contract de concesiune, terenuri proprietatea statului. Am incheiat un contract pt folosinta unei suprafete de teren cu firma A pe care aceasta si- a amplasat un chiosc demontabil cumparat de asemenea de la o alta persoana juridica. Administratorul firmei A solicita incetarea conventiei dintre noi si firma A, pe motiv ca, aceasta din urma nu mai desfasoara activitate, solicitand in acelasi timp incheierea unei conventii pe o alta firma B, pt suprafata de teren pe care este amplasat chioscul, aceasta din urma avand acelasi administrator cu firma A.
Ce acte ar trebui sa depuna firma B pt a-si dovedi drepturile asupra chioscului, in vederea intocmirii conventiei cu noi pt folosinta terenului?
Un contract de vanzare-cumparare a chioscului nu s-a facut intre aceste 2 firme, fiind acelasi administrator, iar un contract de comodat intre firma A(care si-a incetat activitatea) si firma B, ma gandesc ca nu se poate face?
multumesc
Proprietatea asupra chioscului poate fi dovedita si cu o factura de provenienta (achizitie).