avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 910 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Distrugere - ascensor
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Distrugere - ascensor

Buna ziua,
Acum cateva zile am ramas blocat in lift impreuna cu un prieten dupa ce plecasem de la o petrecere. Am incercat sa deschid usa liftului prin maneta din lateral de pe interior, am incercat sa imping usa, am actionat butonul de alarma, am tipat, am urlat dar nu a venit nimeni. Era 2 dimineata.
Cum eu sunt claustrofobic, m-am panicat si, impreuna cu cealalta persoana, am izbit usa liftului cu picioarele pana a cedat balamaua si s-a deschis. Gazda ne-a spus astazi ca administatia de proprietari a blocului intentioneaza sa depuna plangere penala impotriva mea si a amicului.
Eu sunt taiat pe mana pentru ca am spart geamul de pe centrul usii iar amicul e la spital cu o taietura aproape de tendon.
In cazul in care se depune plangerea penala, avem vreo cale de aparare? Nu mi se pare corect sa fiu tras la raspundere pentru nepasarea vecinilor si defectul liftului. Nu intentionez sa platesc pentru ca am incercat cu disperare sa ma salvez de acolo.
Multumesc
Cel mai recent răspuns: ILIE DORIN , Mediator 12:04, 6 August 2014
la 112 , a sunat cineva , ma refer la persoanele aflate in lift ! tinind cont ca suntem in epoca gaget-urilor din ce in ce mai evoluate , sa nu spui ca nu ati avut telefon nici unul dintre voi .
separatistul a scris:n
nla 112 , a sunat cineva , ma refer la persoanele aflate in lift ! tinind cont ca suntem in epoca gaget-urilor din ce in ce mai evoluate , sa nu spui ca nu ati avut telefon nici unul dintre voi .n
nnle aveam n

stimate domn, telefoanele erau descarcate si noi foarte panicati. am inteles ca fapta va trece pe civil, problema mea este ca nu vreau sa platesc pentru ceva care, doamne fereste, putea sa ma puna intr-o situatie si mai periculoasa.
Probabil vor depune plangere penala pentru distrugere si se vor constitui parte civila cu sumele de bani necesare reparatiei liftului si posibile despagubiri pentru lipsa de folosinta.
Inteleg situatia in care ati fost si teama pe care ati suferit-o, dar nu stiu sincer cum v-a interpreta procurorul aceasta situatie, eu personal v-as recomanda totusi sa va intelegeti amiabil cu asociatia respectiva.
ok , dar administratia blocului trebuie sa recupereze prejudiciul creat prin distrugere de catre cineva.
faptul ca cel care sufera de claustrofobie (panica creeata de spatii inguste) si culmea foloseste liftul (spatiu ingust), crede ca are dreptul sa distruga bunul unei comunitati ? mai ales ca utilizatorul liftului , venea de la o petrecere ...
Ultima modificare: Luni, 14 Iulie 2014
ContSters324606, utilizator
separatistul a scris:

ok , dar administratia blocului trebuie sa recupereze prejudiciul creat prin distrugere de catre cineva.
faptul ca cel care sufera de claustrofobie (panica creeata de spatii inguste) si culmea foloseste liftul (spatiu ingust), crede ca are dreptul sa distruga bunul unei comunitati ? mai ales ca utilizatorul liftului , venea de la o petrecere ...


Pot folosi liftul dar in momente cand se blocheaza ma sperii foarte tare, am patit o cand eram mic si de atunci am ramas cu sechele. ori astept sa se faca parte civila, ori discut cu cealalta persoana implicata si vedem ce se poate face cu administrati blocului

Alte discuții în legătură

Juridic nucusor nucusor pentru o usa de 350 ron pe care am zgiriat.o din greseala am fost reclamat pentru distrugere...ce optiuni am? (vezi toată discuția)
Cine raspunde pentru un cetatean care a ramas blocat in lift? mitcomihai mitcomihai Buna seara! Acum doua zile, un prieten a ramas blocat in lift. Nu din cauza unei pene de curent, ci din cauza unei defectiuni suferita in timpul deplasarii. ... (vezi toată discuția)
Am nevoie de un sfat Ionut1989 Ionut1989 Va salut . As dori daca poate cineva sa-mi raspunda sa aflu ce as putea face in cazul de fata , sau care sunt variantele mele. In septembrie , un prieten ... (vezi toată discuția)