avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 842 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Plata contributie la casa de pensii
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Plata contributie la casa de pensii

Buna ziua,

Am un contract de munca de 8 ore/zi la o firma.

Astazi m-am gandit sa merg la casa de pensii sa verific daca mi-au platit toate contributiile. Si am avut o mare supriza, mi-au platit doar 1 zi-doua pe luna.

Este posibil sa faca acest lucru? Ce pot face in aceasta situatie?

Multumesc mult !
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 12:54, 28 August 2014
~ Conținut șters la cerere ~
Multumesc pentru raspuns.

Dar ii vor obliga sa plateasca din urma toate contributiile sau nu am nici o sansa sa faca asta?

Multumesc!
1. Nu inteleg de unde ati dedus ca s-a platit contributia la pensie numai pentru o zi-doua pe luna.

2. Poate nu ati inteles bine ce vi s-a spus la Casa de Pensii.
Am primit o adeverinta de venit de la Casa de Pensii Iasi unde apare cu ce suma am cotizat in fiecare luna, iar la total zile prestate apare 1 sau 2 zile, in conditiile in care eu am fost zilnic la serviciu.
1. - Eu tot cred ca nu ati inteles bine ce scrie in adeverinta.
- In acele perioade in care spuneti ca scrie 1-2 zile lucrate ce suma de venit este scrisa in rubrica "Baza de calcul a contributiei individuale de asigurari sociale/Venit realizat"?

2. - Mergeti la Casa de Pensii si soliciati sa va explice daca este corect ce este inscris in rubrica "zile lucrate".
- Se vor confrunta datele din adeverinta cu datele din declaratiile lunare D112 depuse de angajator.
Ultima modificare: Miercuri, 16 Iulie 2014
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane

Alte discuții în legătură

Ani lipsa la vechime in cartea de munca luciapatricia luciapatricia Buna ziua Am lucrat in perioada 2006-2010 intr-o firma..M-am reintors din anul 2012 luna iunie,si avand nevoie de niste documente ,am scos stagiul de ... (vezi toată discuția)
Țepuit de angajatori - plată discontinuă contribuții sociale, soluții pentru completarea perioadelor neacoperite geopetrache geopetrache Buna ziua. La intocmirea actelor de somaj am constatat ca, desi cartea de munca este completata corespunzator, angajatorii mei nu au platit contributiile ... (vezi toată discuția)
Venit contributiv calcul pensie busbitza busbitza Am primit de curand decizia de pensionare si am cerut sa imi fie inmanat si buletinul de calcul. Firma la care am lucrat in ultimii 27 de ani mi-a dat ... (vezi toată discuția)