Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Plata contributie la casa de pensii
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Plata contributie la casa de pensii

Buna ziua,

Am un contract de munca de 8 ore/zi la o firma.

Astazi m-am gandit sa merg la casa de pensii sa verific daca mi-au platit toate contributiile. Si am avut o mare supriza, mi-au platit doar 1 zi-doua pe luna.

Este posibil sa faca acest lucru? Ce pot face in aceasta situatie?

Multumesc mult !
~ Conținut șters la cerere ~
Multumesc pentru raspuns.

Dar ii vor obliga sa plateasca din urma toate contributiile sau nu am nici o sansa sa faca asta?

Multumesc!
1. Nu inteleg de unde ati dedus ca s-a platit contributia la pensie numai pentru o zi-doua pe luna.

2. Poate nu ati inteles bine ce vi s-a spus la Casa de Pensii.
Am primit o adeverinta de venit de la Casa de Pensii Iasi unde apare cu ce suma am cotizat in fiecare luna, iar la total zile prestate apare 1 sau 2 zile, in conditiile in care eu am fost zilnic la serviciu.
1. - Eu tot cred ca nu ati inteles bine ce scrie in adeverinta.
- In acele perioade in care spuneti ca scrie 1-2 zile lucrate ce suma de venit este scrisa in rubrica "Baza de calcul a contributiei individuale de asigurari sociale/Venit realizat"?

2. - Mergeti la Casa de Pensii si soliciati sa va explice daca este corect ce este inscris in rubrica "zile lucrate".
- Se vor confrunta datele din adeverinta cu datele din declaratiile lunare D112 depuse de angajator.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane