Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Penalitati Asociatie de Proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Penalitati Asociatie de Proprietari

buna ziua, :justcuz:am o problema legata de penalitatile puse la intretinere desi nu sunt constituite legal conform legii 230/2007. Astfel am avut o datorie de xxxxx lei la intretinere pt perioada 2010-2012 la care au pus si penalitatile de 0.2 % pe zi reprezentand xxxxxx lei. Eu in momentul de fata am achitat cotele de intretinere la zi (absolut toate + fond rulment si fond reparatii) dar pentru penalitati nu doresc sa dau niciun ban fiindca nu au fost constituite legal. EXPLICATIA este urmatoarea : #-oA venit de la primarie un functionar de la serviciul Indrumare si control asoc de prop si a consemnat intr-un proces verbal urmatoarele : CITEZ : la nivelul asociatiei de proprietari nu este infiintat Registrul pentru evidenta fondului de penalizari. Potrivit unei evidente a fondului de reparatii intocmita neconform cerintelor prevederilor OMEF 1969/2007 soldul incasarilor in luna octombrie 2013 este de xxxxxx lei din care xxxxxx penalitati. Nu este infiintat registrul inventar. Nu a fost aprobat bugetul de venituri si cheltuieli pe anul 2014. Se impune adoptarea urmatoarelor masuri :
1. Convocarea adunarii generale a proprietarilor in care sa se adopte hotarari cu privire la - Armonizarea statutului asociatiei si intocmirea de Act aditional la Acordul de asociere. - Alegerea/angajarea unui cenzor. - Aprobarea unui procent de penalizare pt prop care nu-si achita cotele de intretinere conform Legea 230/2007. =D>- Aprobarea unui regulament privind citirea si repartizarea consumurilor de apa rece si calda.
2. convocarea de sedinte lunare a membrilor comitetului
3. incheierea de contracte de munca pt angajatii asociatiei
4.infiintarea urmatoarelor registre : reg de decizii ale comitetului executiv, reg pt evidenta fondului de rulment, reg pt fond reparatii, reg pt evidenta fondului de penalitati
5 infiintare reg inventar (procesul verbal a fost intocmit la data de 01.07.2014)
.......................................................................................
Problema mea : asoc nu avea constituit legal fondul de penalitati fiindca chiar daca este trecut in statutul asociatiei acest fond de penalitati nu curge de la sine, el trebuie aprobat in adun generala prin proces verbal si consemnat in registrul de evidenta al fondului de penalizari. Asa au spus cei de la primarie. Eu acum am luat avans pt ap si trebuie sa inchei contractul de vanzare-cumparare dar pt asta imi trebuie adev de la asoc pe care astia nu vor sa o dea pana nu achit penalitatile. In mom de fata eu am termen la procesul cu asoc de prop pe 17.07.2014 iar procesul asta dureaza din ian 2013 si suntem de abia pe la inceput, au fost facute pana acum 2 expertize care au fost intoarse de catre judecator fiindca expertul nu le-a realizat cum trebuie. Eu vreau sa stiu daca la termenul asta arat pv-ul facut de cei de la primarie unde se arata ca erau total pe dinafara oamenii astia si nu au procese verbale si registrul pt fond de penalitati ,pot cere judecatorului prin vreo forma legala sa dea pronuntarea pe 17 ca sa imi pot vinde ap legal ?sau pot cere vreo decizie prin care judecatorul sa ma lasa sa il vand si procesul sa mearga mai departe ? ......Va rog sa raspundeti doar daca sunteti juristi si aveti experienta in astfel de cazuri. Cei care sunteti de la asoc de prop nu va bagati in seama fiindca deobicei derutati oamenii si spuneti numai prostii. Oricum oamenii astia de la asoc de prop m-au amenintat ca ei vor face tot posibilul sa imi scoata ap la licitatie fiindca legea ii lasa pe ei sa il cumpere prima oara si in felul asta il vor lua cu 10000 de euro, doar ca eu nu sunt de acord.:((
Cei care sunteti de la asoc de prop nu va bagati in seama fiindca deobicei derutati oamenii si spuneti numai prostii.

Si de ce postati la "Asociatii de proprietari" daca nu doriti sfaturi?
Cred ca exista o problema ....
1-Daca nu doriti sfaturi de la cei care cunosc dispozitiile care guverneaza infiintarea,
organizarea si functionarea asociatiilor de proprietari postati topicul in alta sectiune
2-Coeficientul penalizarilor aplicate este in conformitate cu disp L nr 230/2007 art 49
3-
daca este trecut in statutul asociatiei acest fond de penalitati nu curge de la sine, el trebuie aprobat in adun generala prin proces verbal

In conditiile in care penalizarile sunt legal prevazute in dispozitia in vigoare,adunarea generala nu este competenta sa dispuna hotarari in aceasta directie
Adunarea generala nu poate adopta hotarari referitor la penalitati,deoarece nu are cum sa aibe previziunea asupra rau platnicilor
4-
Eu vreau sa stiu daca la termenul asta arat pv-ul facut de cei de la primarie unde se arata ca erau total pe dinafara oamenii astia si nu au procese verbale si registrul pt fond de penalitati ,pot cere judecatorului prin vreo forma legala sa dea pronuntarea pe 17 ca sa imi pot vinde ap legal ?

Trebuie sa cunoasteti ca si judecatorul are niste limite de competenta
Judecatorul nu se poate erija sa se pronunte asupra temeiniciei si legalitatii activitatii asociatiei de proprietari,astfel incat si judecatorul apeleaza la persoane specializate si acreditate in persoana expertilor financiar-contabili-in cazul dv
Avand in vedere ca sunteti petent in actiunea formulata impotriva asociatiei de proprietari,
inclusiv dv aveati dreptul sa formulati observatii la expertiza financiar contabila
In lipsa probei cu inscrisuri expertiza financiara necesara analizarii temeiniciei penalitatilor,nu puteti obliga judecatorul sa se pronunte asupra obiectul actiunii formulate de dv
5-
sau pot cere vreo decizie prin care judecatorul sa ma lasa sa il vand si procesul sa mearga mai departe ?

Categoric nu !
6-
Cei care sunteti de la asoc de prop nu va bagati in seama fiindca deobicei derutati oamenii si spuneti numai prostii

Aveti o parere total gresita
Este foarte adevarat ca nu toate raspunsurile sunt pe placul initiatorilor subiectelor,dar cei de la asociatii de proprietari ,inteleg sa se implice sa analizeze si sa raspunda la fiecare subiect,total benevol si exprima opinii in baza experientei in cadrul asociatiilor de proprietari si a cazuisticii cu care se confrunta pe acest forum
Pentru ca @Andrei1313, insulta utilizatorii acestui forum chiar din prima postare, fara sa astepte macar sa deschida unul gura si sa spuna ceva, o sa inchidem aceasta discutie ca sa nu-l deranjam cu raspunsurile noastre.
Daca va reveni pe alt ton poate ca vom dialoga si-l vom ajuta cu experienta noastra.
Deocamdata considerati acest mesaj ca un avertisment!
Adriantot, moderator