avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 658 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Control sau verificare RAJA
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Control sau verificare RAJA

Buna ziua.

Sunt curios ce drepturi avem noi cetățenii când o mana de oameni de la Raja dau buzna în curtea (locuiesc la casa) și decid ca vor sa facă verificări la apometru (le-am dat acordul verbal sa verifice, caci au întrebat dar .. au intrat 8 - 9 persoane în curte ca nici nu știam ce s-a întâmplat ... cred ca la intimidare s-au prezentat asa) sa vadă dacă mai funcționează corect ... scuza lor principala a fost ca ar fi ieșit din garanție sau ceva de genu apometrul .. numai ca eu am apometru bun care are cam 15 ani acea garanție din ce îmi aduc aminte .. de la prima achiziție în 2007.

Pot sa ii refuz ? (dacă vor mai reveni ...)
Verificările acestea le-au făcut pe toată strada ... doar la cei care i-a lăsat.
De exemplu vecinul meu și-a "băgat și scos niște chestii în ei" de au plecat mâncând pământul ....




Întrebarea 2:
Daca exista branșament de apa dar e foarte vechi, cine este obligat sa il schimbe eu sau RAJA ?
Branșamentul este tot la casa si ar fi de aprox 10 m lungime de la țeava RAJA de pe strada pana la căminul actual.
Se poate face cerere la ei prin care sa ii oblig sa-l schimbe ?
Ei au venit cu o propunere interesanta sa le plătesc 1800 lei pentru branșament nou .. care nu ma favorizează deloc ...
Cel mai recent răspuns: laurentiuion191066 , utilizator 19:03, 15 Ianuarie 2015
De la caminul si pana la poarta,faceti dvs.Faceti cerere ptr inlocuirea tevilor de la poarta pana la canalizare.
Ati primit un raspuns mai clar pe aceasta problema, pentru ca adevarat cei de la RAJA au devenit foarte obraznici. Pe acest forum (www.avocatnet.ro/content/for... .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Branșament canalizare nefunctional. bună seara. bransamentul ... richard1977 richard1977 Branșament canalizare nefunctional. Bună seara. Bransamentul de la scurgerea de la canalizare (locuiesc la casă) este nefunctional. Am observat de cateva ... (vezi toată discuția)
Control apometre geo111 geo111 Este normal ca cei de la RAJA sa vina in control,sa strige la poarta si sa nu le raspunda nimeni iar ei sa intre abuziv in curte cautind caminul de apometru si ... (vezi toată discuția)
Conducta apa sabre sabre Salutare, Problema sta in felul urmator: - de la strada principala este formata o junctiune de unde pleaca tevile de apa pentru 4 case, primele 2 erau ... (vezi toată discuția)