Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Modificare contract vanzare cumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Modificare contract vanzare cumparare

Buna ziua,

Impreuna cu sotul am un apartament cumparat in 2004.Acest imobil este impartit astfel: cota de 2/3 parte din imobil este bun comun si cota de 1/3 -a parte din imobil este bun propriu al sotului dintr-o mostenire.
Ce acte ar trebui sa intocmim pentru ca acest imobil sa fie impartit in mod egal la amandoi, adica cota de 1/3 sa devina bun comun al amandoura.

In cazul decesului unuia dintre soti cum se face impartirea avand in vedere ca fiecare dintre noi are un copil dintr-o casnicie anterioara?
cred ca va poate raspunde notarul care a executat ub astfel de act

e de bine ca le-a extins competentele:D
Impartit in mod egal .........hmmm, doreste si sotul acest lucru?

Dv. ati imparti un bun propriu (cumparat sau mostenit de la parinti) cu sotul dvs ? Chiar daca ar putea interveni peste timp un divort ?

Fiecare din soti va fi mostenit de copilul sau dar si de sotul supravietuitor . Deci, prin urmare daca dvs decedati doamne fereste maine, copilul dvs va mosteni 3/4 din 2/6(atat intra la mostenire dupa dvs) iar sotul 1/4 din 2/6.

Depinde de ordinea deceselor, dar nu e mai bine sa va bucurati din plin de viata si de sotul pe care l-ati gasit pentru a doua casatorie decat sa va ganditi cu cat va veti imbogati copilul dupa moartea dvs????? Ca sunt calcule inutile, viata ne face surprize mereu.
cred ca datorita placerii omenesti de a ne judeca semenii ,d_doinita incercati o usoara tragere de ureche ,fara a avea cunostinta despre motivele pentru care eu IMPREUNA cu sotul meu DORIM sa facem aceasta modificare.
Am dorit sa vedem daca putem face acest lucru printr-o declaratie la notar sau neaparat prin contract de vanzare cumparare,cautand varianta cea mai ieftina.

Si cu mana pe inima va spun ca ne bucuram f mult unul de altul dar tocmai din multa dragoste ne dorim ca daca doamne fereste se intampla ceva cu oricare dintre noi, celalalt sa nu ajunga pe drumuri.

Daca imi permiteti un sfat : incercati sa nu judecati prea aspru fara sa cunoasteti realitatea, altfel cu siguranta GRESITI !
Doamna draga, cum dupa decesul unuia din soti celalalt sa ajunga pe drumuri? Nu are prin cumparare fiecare dreptul la apartament, chiar daca exista si copii??? Pai copiii cum sa-si arunce parintele iubit, chiar vitreg fiind, in strada, asa i-ati educat????

Nu judec pe nimeni, dar increderea asta oarba nu e buna, de aceea orbii au nevoie de ajutor!
Daca totul ar fi fost ok in relatiile dintre dvs , in noua dvs familie, de ce v-ati gandit (atat timp cat fiecare e proprietar !!!) ca puteti ramane pe drumuri ?????

Fostii parteneri de viata au decedat sau au divortat ? :-/

Si ca sa revenim la ce ati intrebat, fara sa va mai trag de urechi, ca de fapt mie mi-e indiferent ce se intampla in casa dvs, desi dupa soare se mai si innoreaza uneori, alteori e chiar furtuna : nu, nu se poate prin declaratie la notar sa deveniti proprietar.
marag68 a scris:

Buna ziua,

Impreuna cu sotul am un apartament cumparat in 2004.Acest imobil este impartit astfel: cota de 2/3 parte din imobil este bun comun si cota de 1/3 -a parte din imobil este bun propriu al sotului dintr-o mostenire.
Ce acte ar trebui sa intocmim pentru ca acest imobil sa fie impartit in mod egal la amandoi, adica cota de 1/3 sa devina bun comun al amandoura.

In cazul decesului unuia dintre soti cum se face impartirea avand in vedere ca fiecare dintre noi are un copil dintr-o casnicie anterioara?

:)

o tranzactie e buna