Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... calcul indemnizatie gemeni cu handicap accentuat ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

calcul indemnizatie gemeni cu handicap accentuat și mediu de la 2 la 3 ani

Bună ziua dacă mă poate ajuta va rog cineva am doi gemeni unu iminente încadrat cu handicap accentuat și unul cu mediu as dori sa știu cum se calculează indemnizația de la 2 la 3 ani în aceasta situație pentru ca pe net nu scrie nicăieri. Mulțumesc anticipat.
1. - Nu ati precizat dar banuiesc ca sunteti inca in concediu crestere copil (CCC) pana la varsta de 2 ani.
- Daca ati obtinut certificate de handicap pentru copii atunci faceti o cerere cate angajator prin care solicitati prelungirea suspendarii contractului individual de munca (CIM) pentru a beneficia in continuare de CCC pana la varsta de 3 ani.
- Atasati la cerere cate o copie dupa certificatele de handicap.

2. Cu decizia de prelungire a suspendarii CIM si certificatele de handicap pentru copii mergeti la Primarie si completati cererea de prelungire a platii indemnizatiei pentru CCC pana la varsta de 3 ani.

3. - Indemnizatia pentru CCC va fi aceeasi cu aceea pe care ati avut-o si pana la varsta copiilor de 2 ani (o indemnizatie + 600 lei).
- La aceasta se mai adauga si alocatia de stat pentru copii care va fi tot de 200 lei lunar pana implineste copilul 3 ani.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane