Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Popriri cont bancar- abuz executor judecatoresc
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Popriri cont bancar- abuz executor judecatoresc

Buna ziua! Am nevoie de un sfat juridic pentru situatia mea : am un cont in banca pe care s-au pus popriri in felul urmator :
1. pentru un credit luat in 2008 - executorul a emis poprire de doua ori pentru aceeasi suma
( cu toate ca au trecut 3 ani de la ultima plata pana la inregistrarea dosarului la biroul executorului)
2. pentru doua carti de credit - de asemenea au trecut 3 ani de la ultima plata pana la inregistrarea dosarului
3. pentru o alta carte de credit - situatia este identica
Eu ma voi angaja, dar angajatorul mi-a transmis ca daca am mai multe popriri, imi va retine 50 % din salariu, cu toate ca eu stiu ca legea este pentru 1/3 din salariu, si executorul a facut abuz si mi-a dublat suma.

Va multumesc anticipat pentru raspuns! Ce am de facut? Angajatorul vrea sa ii demonstrez cu hartie de la un avocat ca s-a facut abuz, si eu mai am nevoie de timp pana rezolv toate neintelegerile cu executorul.
anamaria-2014, utilizator
Stiti gresit, daca sunt mai multe titluri executorii, poprirea va fi pe 1/2 din salariu.
Apoi, nici executorul nu a facut abuz, daca dvs considerati ca sunt prescrise, faceti contestatie la executare.

Executorul nu a facut abuz daca prima poprire era ( de exemplu ) pentru 200 lei si apoi mi-a mai pus inca una, tot de 200 lei , care reprezinta exact acelasi credit?
Ziceti ca aveti doua carti de credit plus unul de nevoi, pt care credit sunteti executata silit ?
Pentru toate cartile de credit ( am 3) si un credit de nevoi personale, dar pe mine ma intereseaza cum pot sa atac in instanta faptul ca mi-a pus poprire de doua ori pt ac lucru , ac credit, dat fiind ca au trecut mai mult de 3 ani, asa cum am spus si mai sus.
anamaria-2014, utilizator
Pt ambele probleme puteti face contestatie la executare. Termenul pt depunere e de 15 zile de cand ati luat la cunostinta despre executare.