Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cumparare teren
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cumparare teren

Poate face obiectul unei vanzari un teren cu drept de superficie?
In ce conditii?
Respectiv:
- Un teren pe care exista o casa construita in 1922
- terenul este in proprietatea unui consiliu local
Proprietatru casei vrea sa vanda dar nu are act de priprietate asupra terenului ci hotarare judecatoreasca cu drept de superficie.
Buna ziua,
Va poate vinde dreptul de proprietate asupra casei iar primaria va poate prelungi superficia.