Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Revendicare diferenta de teren
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Revendicare diferenta de teren

In anul 1970 am cumparat de la o persoana o suprafata de 800 mp teren intravilan pe care la randul ei o mostenise in urma cu 30 de ani.
In realitate suprafata este de 1400 pe care am stapanit-o inca din 1970 si pe care o stapanesc in continuare.
De curand, am observat ca diferenta de pamant de 600 mp (de la 800 pana la 1400) o detine un alt vecin pe titlul de proprietate, desi in actul de vanzare cumparare din 1970 se scriau clar vecinatatile si mentionez ca din 1970 si pana acum nu au fost modificate gardurile, intreaga suprafata de 1400 fiind in posesia mea.
Cum ma pot apara si cum pot revendica intreaga suprafata de 1400mp ?
Va multumesc.
Buna ziua,
Va trebui sa deschideti o actoiune in instanta pentru uzucapiune de peste 30 de ani.
Consultati un avocat.