Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Teren mai mult la masuratori
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Teren mai mult la masuratori

In anul 1970 am cumparat de la mama mea un teren de 800 mp -pentru ca in acte nu se putea trece mai mult ,de fapt curtea avea aprox 1400 mp. Acum doresc sa fac intabulare si la cadastru a rezultat o suprafata de 1400 mp. Terenul respectiv a ramas cu aceleasi vecinatati de atunci si pana acum si era mostenirea mamei de la parinti. Cum pot dovedi acest fapt sau dobandi suprafata in plus de 600 mp?
Decretul Lege 42/1990 la Art 8 mentioneaza "Terenul aferent casei de locuit şi anexelor gospodăreşti, precum şi curtea şi gradina din jurul acestora, în zonele cooperativizate, constituie proprietatea particulară a deţinătorilor; acestea pot fi înstrăinate şi lăsate moştenire" dar cei de la cadastru si Primaria spun ca diferenta de 600 mp este a primarie.
Dupa parerea mea terenul de 600 mp este al meu dar Primaria spune ca numai un ordin de prefect poate sa mi-l dea mie.
As dori sa stiu sa stiu parerea unor specialisti,pot angaja un avocat pentru acest fel de consulatie juridica. Va multumesc mult.
Buna ziua,
Formulati cerere scrisa la primarie si solicitati un raspuns scris si intemeiat legal.
daca raspunsul nu este conform dorintelor dumneavoastra sau nu vine deloc in termen de 30 de zile va adresati instantei in Contencios administrativ.
Puteti sa incercati si o uzucapiune de 30 de ani conform vechiului cod civil.