avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 553 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Punerea sub interdictie a unei persoane cu
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Punerea sub interdictie a unei persoane cu

Buna ziua,
1.Este suficienta o "consultatie" la medicul psihiatru ptr a hotari ca pacientul are sau nu are discernamant?(medicul psihiatru presteaza intr o policlinica cu plata)
2.Medicul psihiatru este obligat sau nu sa cheme familia pacientului ptr informatii,trecutul pacientei?
3.Poate tine cont medicul psihiatru si de parerea medicilor din spitalul unde pacienta a fost internata la sectia de psihiatrie,sau diagnosticul medicilor nu are relevanta?
Intreb toate astea ptr ca un pacient cu probleme psihiatrice zic eu,ajunge in nenumarate randuri la UPU iar de acolo,dusa cu salvarea si politia la un spital de boli psihiatrice in tot atatea randuri.Pe biletul de iesire,de la UPU,medicul neuropsihiatru scrie la diagnostic"tulburare afectiva bipolara"
Am cautat sa vad ce inseamna aceasta tulburare si am ramas surprins ca este boala psihiatrica(psihozamaniaco-maniaco-depresiva) si enumera toate semnele si simptomele, si o regaseam in tot si toate.
Mentionez ca la spitalul de boli psihiatrice era sedata non-stop ca sa stea linistita si cu paznic la pat.
Aceste episoade le avea lunar,saptamanal sau chiar in fiecare zi.
Medicul psihiatru a prins o intre aceste episoade,in 10 minute o consulta si gata"are discernamant pastrat"
Deci,medicul elibereaza dupa ureche un certificat,unde scrie"poate semna acte notariale si juridice"
In concluzie,ce sanse am sa cer interdictie ptr acest pacient?
Instanta v a cere medicilor psihiatrii o evaluare a pacientei si vor tine cont si de varsta ei inaintata?

Ultima modificare: Joi, 17 Iulie 2014
ContSters325089, utilizator
Cel mai recent răspuns: ContSters325089 , utilizator 19:45, 17 Iulie 2014
Cereti expertiza IML.
Da,o sa cer...
Multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Internare involuntara psihiatrie, tentativa de sinucidere invest12345 invest12345 Buna Ziua, O cunoștință a fost internată la psihiatrie pentru tentativa de sinucidere. În acest caz familia, are sau nu dreptul de a primi informații ... (vezi toată discuția)
Tulburare bipolara- permis de conducere! buna seara! am fost ... Dumitru67 Dumitru67 Tulburare bipolara- permis de conducere! Buna seara! Am fost internat în spitalul de psihiatrie și diagnosticat cu tulburare bipolara! Mi a fost retras ... (vezi toată discuția)
Intenare in spital bolnav psihic ella2010 ella2010 va rog sa-mi spuneti cum as putea proceda pentru a interna un bolnav psihic [Bipolara] intr-un centru de boli cronice. ,familia nu-l mai poate stapani si nu ... (vezi toată discuția)