Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare bunuri comune fara stiinta si acordul tutorelui
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare bunuri comune fara stiinta si acordul tutorelui

Va rog sa-mi indicati cum pot proceda in cazul in care tatal meu vinde o rulota(bun comun si al mamei-detinatoarea certificatului de handicap grad 1,pusa sub interdictie,eu fiind tutorele dinsei....)
Am intrebat la Autoritatea Tutelara...
Raspunsul a fost ca ar trebui facut un depozit la o banca,pe numele mamei mele,in care sa se depuna 1/2 din suma astfel obtinuta...
In primul rand,el va vinde acea rulota fara sa-mi spuna suma reala ....atunci cind eu nu voi fi la domiciliul......am aflat intimplator acest lucru,citind anunturile de publicitate in care se regasea rulota si nr. lui de telefon...
Oricum.si el care are 89 de ani,nu prea mai intelege realitatea,sufera de mania persecutiei....doreste sa se desparta de mama,acum in suferinta(dupa 61 de ani de convietuire...)....VREA SA-SI TRAIASCA VIATA ! ! ! probabil "un nou inceput"...cu o alta femeie !......
Eu am obligatia,ca si tutore sa ma descarc de sarcina in fiecare an,la Autoritatea Tutelara,iar acea rulota este trecuta pe un proces verbal al bunurilor comune facut de Autoritatea Tutelara.......
CE POT FACE ?
Cu multumiri
Dupa ce o vinde dati-o in urmarire la politie.Cand va fi gasita in trafic i se va opri certificatul pana la rezolvarea situatiei.
:offtopic:Interventie moderator
Am rugamintea sa sa nu mai deschideti un nou topic pe aceeasi tema, iar daca mai aveti intrebari/nelamuriri sa continuati discutia aici ( pct.3.3 din Regulament).
Pentru continuarea discutiei aveti posibilitatea sa folositi optiunea " raspunde".
Multumesc pentru intelegere.
cfinica a scris:

Sint tutorele legal,al mamei mele,bolnava de Altzhaimer....
Am aflat,intimplator...ca tatal meu,doreste sa vinda o rulota,BUN COMUN...trecuta printre celelalte bunuri inregistrate la Autoritatea tutelara...
Degeaba ii explic ca nu poate sa vinda legal....o sa ne trezim ca vinde unui cumparator de buna credinta...si apoi la tribunal....
Ce-i de facut?

legalmgm a scris:

Sa-i explicati in continuare.
Legal "Dorintele" nu se sanctioneaza.

cfinica a scris:

Multumesc...dorintele nu se sanctioneaza,sigur,dar daca ma pune in fata faptului implinit vinde cind eu nu sint acasa....nu-i mai usor sa previi,decit sa tratezi ?!.......