Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Somaþie de platã + Titlu executoriu amendã ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Somaþie de platã + Titlu executoriu amendã plãtitã ºi datã in instanþã

Salut.

Am primit astăzi de la Primăria localităţii în care locuiesc, o somaţie de plată + titul executoriu pentru o amendă de circulaţie pe care am plătit-o cu minimul trecut pe PV, în 48 de ore la momentul când am luat-o, dar la o primărie din altă localitate.

De altfel, după ce am achitat amenda la vremea respectivă, am trimis dovada de confirmare a plăţii către Poliţia Mureş (unde a fost "săvârşită" fapta)... nu înţeleg de ce am mai primit acasă somaţia de plată.

În paralel, am deschis şi o acţiune în instanţă, în care am atacat procesul verbal întrucât nu am fost de acord cu cele menţionate în procesul verbal, procesul fiind pe rol conform portal.just.ro.

Întrebarea mea este:
Cum procedez pentru a anula somaţia de plată şi titlul executoriu, având în vedere că am şi chitanţa prin care am făcut dovada plăţii, şi numărul de dosar alocat de către instanţă conform portal.just.ro ?

Mulţumesc anticipat.

Prin simplul fapt de a preda copia chitantei la primarie, de unde ati primit somatia. Nu lasati originalul din mana!