Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... parte civila in proces penal
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

parte civila in proces penal

Buna ziua.Eu am facut plingere la parchet intr-un dosar penal ,parchetul a dat începerea urmaririi penale,... deci parchetul este petent; faptuitorul este intimat iar eu pot sa intru ca intervenient sau ca parte civila?Pot sa intru ca parte civila inainte de primul termen sau cum se procedeaza.Va multumesc
Dvs. sunteti parte vatamata.

In cadrul procesului penal, partea vatamata se poate constitui parte civila.

Parchetul nu este petent!!!!

In procesul penal, partile nu se pot identifica cu aceleasi denumiri precum in procesele civile.
Da eu sint partea vatamata,deci pot sa intru ca parte civila si in timpul procesului.Asa scrie parchetul este petent iar faptuitorul intimat.Va multumesc
Petentul este persoana care solicita un drept, nu vad cum sa fie parchetul petent in plangerea dvs, incercati sa explicati despre ce este vorba ca nu prea se intelege.
Eu am facut plingere la procuratura,procurorul de caz nu a dat IUP,am facut plingere la procurorul ierarhic iar dinsul a dat IUP ,in camera preliminra sa dat urmatoarea rezolutie prin încheierea penala nr .. din data de ... sa admis cererea parchetului (eu am cerut IUP).Va multumesc
Si atunci cum este Parchetul ... petent ?!?!?

Si daca s-a dat, inca de la inceput IUP, de ce ati fost nemultumit si ati mai facut plangere impotriva rezolutiei prin care s-a inceput urmarirea penala???
Cabinet individual de avocat „Petrescu C.”, Avocat