Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Acord de mediere
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Acord de mediere

sunt divortat din2001de fosta sotie.din 2002 am convetuit cu ea fara acte legale.in 2004 sa nascut un baietel pe care l-am recunoscut.anul acesta in luna februarie a parasit domiciliu cu tot cu copil,stind acum in chirie.am facut un acord de mediere cu ea si avocata ei la mediator.in urma acestui acord a ramas in cresterea ei,am custodie comuna si program de vizita.este normal ca mama la programul de vizita sa trimita minorul cu o nepoata de-a ei?si ea ari vrea sa plece din tara cui poate sa lase minorul?eu nu am nici un drept la el dupa ce paraseste tara?vrea sa il lase cu un cumnat de al ei.pot sa o actionez in judecata pentru parasirea minorului?
Din cate ne relatati mama nu a plecat deocamdata nicaieri.Daca copilul este dat spre crestere mamei,poate sa stea oriunde doreste dansa cu chirie.Ati stabilit la mediator ca trebuie sa vizitati copilul la domiciliul mamei?Nu a incalcat nici o lege ca a trimis copilul printr o nepoata sa l vedeti.
vizita copilului este la domiciliul meu.si copilul ma intrebat daca ii dau voie o saptamina sa mearga cu mama lui in italia.atita timp cit am custodie comuna cu ea,poate sa paraseasca tara cu copilul?

Pai ori vrea mama sa l i-a in Italia,ori sa l lase la cumnatul dumneaei,hotarati-va.Trebuie sa aibe acordul dvs sa pareseasca tara,copilul fiind minor.

Poliţia de frontieră permite ieşirea din România a copilului minor neînsoţit de ambii părinţi numai cu acordul celuilalt părinte, dacă minorul pleacă însoţit de unul dintre părinţi, sau cu acordul ambilor părinţi, dacă minorul părăseşte graniţele ţării alături de o terţă persoană fizică, majoră. Pentru cazul în care minorul are reprezentant legal, respectiv, o persoană desemnată să exercite drepturile şi să îndeplinească obligaţiile părinteşti faţă de minor, va fi necesar doar acordul acesteia.
Legea română prevede ca acordul părintelui, părinţilor sau, după caz, al reprezentantului legal, să fie dat în scris, prin act notarial autentic. Pentru obţinerea acestui act, persoana al cărei acord este necesar se va adresa unui birou notarial din România, dacă se află în ţară, sau Consulatului României din ţara de reşedinţă.
Acte necesare pentru declaraţie
actul de identitate al părintelui sau, după caz, părinţilor care îşi dau acordul în sensul plecării copilului lor minor în altă ţară, însoţit de celălalt părinte sau, respectiv, de o terţă persoană majoră;
datele de identificare ale persoanei însoţitoare (părinte, bunic sau terţ);
certificatul de naştere al copilului minor.
ContSters325089, utilizator
daca nu reuseste sa obtina semnatura de la mine,pina la anul vrea sa il lase cu cumnatul ei.este legala aceasta incredintare?tatal nu are niciun drept pentru incredintare?Va multumesc!

Puteti sa solicitati prin Ordonanta Presedintiala, ca dvs. sa deveniti parintele rezident, avand in vedere absenta mamei de langa minor. Daca este in interesul superior al minorului, instanta va incuviinta. In caz contrar, instanta poate considera ca familia materna asigura minorului mediul propice dezvoltarii si educarii acestuia, si va respinge actiunea.