Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

Buna seara,
As dori sa aflu daca este posibil ca o nepoata dupa frate sa participe la mostenirea unchiului alaturi de sotia acestuia? Fratele este decedat , copii din casatorie nu sunt iar cei doi au testament unul facut celuilalt. In situatia in care moare si sotia si sotul si nu au mostenitori directi pina la al citelea grad de rudenie se dezbate succesiunea?
Va multumesc
Daca nici unulk dintre soti nu are descendenti vin la mostenire colaterali frati si susrori sau reprezentantii acestora daca au decedatg, nepotii si ascendentii parinti in lipsa acestora unchi si matusi. daca ramine numai sotia supravietuitoare iar defucntul nu a avut copii atunci acesta mosteneste in concurs cu fratii si surorile acestuia sau daca au murit cu copii lor deci pina la gradul III inclusiv.
ofeliab a scris:

Buna seara,
As dori sa aflu daca este posibil ca o nepoata dupa frate sa participe la mostenirea unchiului alaturi de sotia acestuia? Fratele este decedat , copii din casatorie nu sunt iar cei doi au testament unul facut celuilalt. In situatia in care moare si sotia si sotul si nu au mostenitori directi pina la al citelea grad de rudenie se dezbate succesiunea?
Va multumesc

din ce am inteles eu, daca exista un testament in favoarea sotiei, nu va mai veni la succesiune nepoata, deoarece nu este mostenitor rezervatar.

cu privire la testamnetul facut unul in favoarea altuia, daca sunt cuprinse astfel de dispozitii in acelasi testament, avem de a face cu un testament nul.

nu prea am inteles foarte bine datele spetei...........................
De putut, se poate orice... dar situatia e neclara ca sa va spunem daca noi credem ca se poate sau nu in situatia asta anume... Imi pare rau.
La mostenirea unchiului cui sa vina?
Depinde, la fel, si de valabilitatea testamentelor/testamentului.

Se poate, e grad III rudenie cred, dar depinde de speta anume.