avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 590 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediul de odihna in perioada de preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediul de odihna in perioada de preaviz

In cadrul demisiei, in timpul celor 20 zile de preaviz se poate efectua si concediul de odihna din anul respectiv? Daca da, acest lucru prelungeste perioada de preaviz cu numarul de zile de concediu sau se suprapune? Ce articol de lege reglementeaza acest lucru?
Ultima modificare: Marți, 22 Iulie 2014
sonya_67, utilizator
Cel mai recent răspuns: sonya_67 , utilizator 06:11, 30 Iulie 2014
In cadrul demisiei, in timpul celor 20 zile de preaviz se poate efectua si concediul de odihna din anul respectiv?


Da, se poate efectua CO in perioada de preaviz.


Daca da, acest lucru prelungeste perioada de preaviz cu numarul de zile de concediu sau se suprapune?


CO nu prelungeste durata de preaviz , se suprapune cu perioada respectiva.

Ce articol de lege reglementeaza acest lucru?


Art.81 alin.5 C.mun. - Pe durata preavizului contractul individual de munca continua sa isi produca toate efectele.

art.39 alin.1 C.mun. - (1) Salariatul are, in principal, urmatoarele drepturi:
.....
c) dreptul la concediu de odihna anual;

Multumesc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Se poate lua concediu de odihna cu toate ca sunt in perioada de preaviz?! thetraveler thetraveler Buna ziua! Daca sunt in perioada de preaviz pot sa imi iau cateva zile de concediu?! Multumesc frumos! :) (vezi toată discuția)
Concediu de odihna in preaviz irina.andrei irina.andrei Buna ziua, as dori sa stiu daca concediul de odihna afecteaza perioada de preaviz. Situatia este dupa cum urmeaza: am concediu de odihna (10 zile ... (vezi toată discuția)
Demisie lorinaflorina lorinaflorina Buna dimineata ,as dori, daca se poate o intrebare ; incepand cu 10.07.2015,doresc sa-mi dau demisia de la actualul loc de munca ,dar in perioada 23-27 ... (vezi toată discuția)