Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediul de odihna in perioada de preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediul de odihna in perioada de preaviz

In cadrul demisiei, in timpul celor 20 zile de preaviz se poate efectua si concediul de odihna din anul respectiv? Daca da, acest lucru prelungeste perioada de preaviz cu numarul de zile de concediu sau se suprapune? Ce articol de lege reglementeaza acest lucru?
sonya_67, utilizator
In cadrul demisiei, in timpul celor 20 zile de preaviz se poate efectua si concediul de odihna din anul respectiv?

Da, se poate efectua CO in perioada de preaviz.

Daca da, acest lucru prelungeste perioada de preaviz cu numarul de zile de concediu sau se suprapune?

CO nu prelungeste durata de preaviz , se suprapune cu perioada respectiva.

Ce articol de lege reglementeaza acest lucru?

Art.81 alin.5 C.mun. - Pe durata preavizului contractul individual de munca continua sa isi produca toate efectele.

art.39 alin.1 C.mun. - (1) Salariatul are, in principal, urmatoarele drepturi:
.....
c) dreptul la concediu de odihna anual;

Multumesc.