avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 701 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisie

Buna dimineata ,as dori, daca se poate o intrebare ; incepand cu 10.07.2015,doresc sa-mi dau demisia de la actualul loc de munca ,dar in perioada 23-27 iulie, eu am platit o vacanta in Spania ( avand programare pt concediu de odihna) . V-as ruga sa-mi spuneti cum trebuie procedat ,tinind cont ca in aceasta perioada voi fi in preaviz . Va multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: lorinaflorina , utilizator 14:56, 22 Iulie 2015
~ Conținut șters la cerere ~
Art.81 alin.5 C.mun. : Pe durata preavizului contractul individual de munca continua sa isi produca toate efectele.

Art.39 alin.1 lit. c C.mun. :
(1) Salariatul are, in principal, urmatoarele drepturi:
.....
c) dreptul la concediu de odihna anual;
....

Asadar, pe durata preavizului puteti lua CO . CO nu prelungeste durata preavizului.
=D>Multumesc mult!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediul de odihna in perioada de preaviz sonya_67 sonya_67 In cadrul demisiei, in timpul celor 20 zile de preaviz se poate efectua si concediul de odihna din anul respectiv? Daca da, acest lucru prelungeste perioada de ... (vezi toată discuția)
Se poate lua concediu de odihna cu toate ca sunt in perioada de preaviz?! thetraveler thetraveler Buna ziua! Daca sunt in perioada de preaviz pot sa imi iau cateva zile de concediu?! Multumesc frumos! :) (vezi toată discuția)
Prelungire preaviz ancarapan ancarapan Fiind angajata pe perioada determinata,vreau sa imi dau demisia inainte de expirarea contractului.In perioada de preaviz am prevazut si restul de concediu de ... (vezi toată discuția)