Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisie

Buna dimineata ,as dori, daca se poate o intrebare ; incepand cu 10.07.2015,doresc sa-mi dau demisia de la actualul loc de munca ,dar in perioada 23-27 iulie, eu am platit o vacanta in Spania ( avand programare pt concediu de odihna) . V-as ruga sa-mi spuneti cum trebuie procedat ,tinind cont ca in aceasta perioada voi fi in preaviz . Va multumesc anticipat.
~ Conținut șters la cerere ~
Art.81 alin.5 C.mun. : Pe durata preavizului contractul individual de munca continua sa isi produca toate efectele.

Art.39 alin.1 lit. c C.mun. :
(1) Salariatul are, in principal, urmatoarele drepturi:
.....
c) dreptul la concediu de odihna anual;
....

Asadar, pe durata preavizului puteti lua CO . CO nu prelungeste durata preavizului.
=D>Multumesc mult!