Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda rutiera
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda rutiera

Buna ziua,
In aceasta dimineata, prietenul meu a fost oprit in trafic de catre un politist rutier. Acesta i-a pus etilotestul (la care a iesit 0 alcoolemie) si i-a cerut actele. Nimic obisnut pana aici, doar ca actele pe care i le-a putut prezenta au fost : CI, permis si dovada data de politia din Eforie , care atesta faptul ca a pierdut toate actele masinii (talon, carte de identitate, asigurare, etc). Dupa ce politistul l-a verificat prin statie, a sesizat ca ITP-ul i-a expirat pe data de acum 5 zile (pe data de 17), lucru pe care noi nu-l stiam pentru ca masina e pe numele tatalui sau si pentru ca nu mai aveam actele la masina de cateva saptamani si nu am putut verifica.
Politistul a intocmit un proces verbal prin care ne-a dat o amenda de 810 lei, proces verbal pe care prietenul meu nu l-a semnat pentru ca nu este de acord cu decizia luata. In primul rand pentru ca politia din eforie care ne-a dat dovada ne-a spus sa mai asteptam 2 saptamani cel putin pana apar actele si in al doilea rand, procesul de intrare in posesie a actelor pierdute dureaza foarte mult, iar in al 3-lea rand nu stiam ca ITP-ul este expirat.
Planul nostru este sa dam in judecata politia rutiera pentru amenda abuziva (data fiind situatia) si vreau sa aflu parerea unui avocat de specialitate cu privire la aceasta situatia. Credeti ca daca ii vom actiona in instanta , vom avea castig de cauza, sau nu are rost sa ne pierdem vremea si banii cu asta.
Stim ca se da amenda ptr ITP expirat, insa aici este o situatie deosebita. Ce ne sfatuiti? Multumesc!
Buna ziua,
Va sfatuiesc sa platiti amenda in termen de 48 de ore la jumatate.
Nu e vina nimanui ca ati circulat cu o masina fara ITP chiar daca ati pierdut actele.
Proprietarul TREBUIE sa stie cand ii expira anumite acte (ITP, asigurare, etc) si sa fie vigilent sa le reinoiasca din vreme.
Faceti degeaba contestatie la amenda... o sa pierdeti timpul degeaba si o platiti mult mai mult. Vina va apartine.
Adevarat, nu este un motiv pertinent in sustinerea plangerii, este numai responsabilitatea daca va expira itp-ul.
Va multumesc pentru raspunsuri. Nu a semnat procesul verbal. In aceasta situatie cum se procedeaza pentru achitarea amenzii ? Asteptam sa vina acasa amenda apoi o achitam, sau trebuie sa mergem acum ? (politistul a spus ca se achita in 24 de ore pentru a achita doar jumatate, dar daca nu l-a semnat, de cand se calculeaza cele 24/48 ore? de la intocmirea procesului verbal sau de la primirea lui acasa?)
theath3a, utilizator
Buna ziua,
cand vine amenda acasa achitati jumatate in 48 de ore.