Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Impozit & Contabilitate
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Impozit & Contabilitate

Buna ziua, sunt PFA recent inregistrat, am depus si declaratia la finante, am primit decizia. Eu fac siteuri si softwareuri. Intrebarea mea este, de unde pot afla cat % o sa trebuiasca sa platesc impozit?
Tinand cont ca va trebui sa completez cate un formular 201 pentru fiecare tara din care o sa primesc bani, cum ar trebui sa fac contabilitatea? Pot sti aproximativ cat voi avea de platit la finalul anului diferenta fata de veniturile declarate?
Impozitul ca PFA il platiti astfel: 16%-finante, 5,5% sanatate, la pensii, in functie de venitul asigurat (minimum 252 lei/luna). La finalul anului, dupa ce faceti diferenta dintre incasari si cheltuieli, veti obtine un venit net. La acel venit net veti plati impozitele, conform acestor procente. Veti primi decizie de regularizare (in anul urmator) si pe baza acestei decizii, veti plati diferenta de impozit.
Dar trebuie sa depun eu dosarul cu venitul brut, cheltuieli, si ei calculeaza venitul net? Si pana in ce data trebuie/trebuia sa fac asta? Si de ce nu am primit inca regularizare pentru anul trecut? Multumesc