Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Despagubire dauna pe RCA
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Despagubire dauna pe RCA

Buna ziua, ma deplasam cu masina si din sens invers a venit o masina care era sa intre in mine, in ultimul moment am tras dreapta si l-am evitat dar am intrat in sant si m-am rasturnat pe o parte avariind masina destul de tare, ''Inconstientul'' nu a oprit, nu am reusit sa iau numarul de inmatriculare dar cred ca il gasesc deoarece era o cifa si nu cred ca sunt multe in zona, am martori care au vazut, in spatele meu era alta masina in care era sa intre si a spus ca ar veni martor .
Intrebarea era daca recunoaste si facem constatul amiabil despagubeste firma de asigurare unde are RCA-ul?
RCA-ul acopera daunele produse din imprudenta?
Unde gasesc legislatia care prevede aceste lucruri si ce ma sfatuiti sa fac?
Multumesc.
Buna ziua,
Polita RCA acopera prejudiciile de care asiguratii raspund fata de tertele persoane pagubite prin accidente. In masura in care identificati vinovatul puteti sa formulati cererea de despagubire catre asiguratorul acestuia iar in caz contrar catre Fondul de protectie a victimelor strazii.
Incidente in cauza sunt Legea 136/1995 a asigurarilor, Ordinul CSA nr. 14/2011 respectiv Ordinul 1/2008, modificat prin Ordinul 13/2008 privind fondul de protectie a victimelor strazii.
Succes!
Multumesc mult, o sa lecturez textele de lege enumerate de dvs.
Daca mai are cineva alte informatii sau sfaturi la astept cu interes.
Raspunderea civila nu conditioneaza culpa de contactul fizic al participantilor la trafic. Daca aveti si martori va va ajuta, fie la societatea de asigurare fie la FPVS. Succes.