avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1089 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... BCR Asigurari
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

BCR Asigurari

Buna ziua,

Sotul meu a contractat un credit acum 7 ani si a fost obligat la incheierea unei polite de asigurari de viata la BCR Asigurari.

Acesta a decedat in urma unui accident, am trimis toate documentele necesare pt dosarul de dauna la sediul BCR din Bucuresti prin posta cu confirmare de primire.

Desi in polita era mentionat ca se va comunica un raspuns in termen de 10-30 zile de la primirea actelor, acestia nu au trimis absolut nimic, mai rau decat atat nu raspund la telefon si nici la email.

Sa inteleg ca trebuie sa consider dosarul respins si sa fac actiune direct in instanta daca firma de asigurari nu trimite niciun raspuns?

Vă multumesc!
Cel mai recent răspuns: GRECU | GORDE - Avocati , Avocat 10:15, 1 Septembrie 2014
Nu stiu daca exista o societate distincta BCR asigurari de viata. Daca nu, BCR asigurari nu mai exista, aceasta fuzionand cu OMNIASIG sub firma acestea. Ar fi bine sa va interesati si la OMNIASIG daca dosarul dvs. se afla la ei.
Buna seara,

Creditele de la BCR sunt asigurate prin BCR Asigurari de Viata. Adresa lor de contact este :
Sediul central:
Strada Rabat nr. 21, sector 1, Bucuresti, cod 011835
Tel: 021 206 9040
Fax: 021 230 6349
E-mail: office@bcrasigviata.ro

Puteti trimite un mail la adresa de mai sus sau sa sunati si sa cereti la Departamentul Daune.
In general termenul de 10 - 30 de zile este valabil in cazul in care nu se cer documente suplimentare.
Cel mai bine sunati, cereti la Daune si intrebati de dosarul dvs. E posibil sa fie in analiza sau sa se fi cerut soldul si atunci banca trebuie sa trimita soldul creditului catre asigurator.

Daca nu sunt indiscret, care a fost cauza decesului ?
Fractura craniana produsă în urma unei cazături pe scări.
Acest eveniment (accident) este cuprins 100/% in riscurile acoperite de orice polita de accidente/viata.
Verificati existenta si nr, de dosar deschis la asigurator nu la banca.
Aveti posibilitatea sa contactati si pe pagina de internet, sediul central al asiguratorului.
Telefonic nu aveti certitudinea unui raspuns corect/motivat.
Cauză deces, lovitura puternica in zona capului, fractura craniană. Dosarul până la urmă a fost respins fără a ni se comunica nici măcar un răspuns, foarte frumos din partea lor, în concluzie plătim poliţe de asigurare degeaba....

Alte discuții în legătură

Ajutati-ma cu un raspuns urgent va rog!!! decedat cu credite, polita asigurare de viata respinsa de banca alexaalexandra alexaalexandra Fratele meu in varsta de 41 de ani a decedat in data de 27 ianuarie 2013,avea rate la 3 banci BRD,BCR si CEC,avea asigurare de viata la toate 3 bancile.in data ... (vezi toată discuția)
Credit ipotecar, situatie critica in relatie cu banca mady_geo86 mady_geo86 In anul 2005 tatal meu a facut un credit ipotecar pentru a-si cumpara un apartament cu 2 camere, care bineinteles avea si o asigurare de viata. Din pacate anul ... (vezi toată discuția)