Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Drepturile locatarilor proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Drepturile locatarilor proprietari

Buna ziua, sunt din Timisoara si detin un apartament la et 5 al unui bloc cu 10 et. si am doua probleme pe care nu reusesc sa le rezolv. Prima ar fi ca deasupra mea locuieste o persoana cu probleme (cred ca alcoolul e principala) si are datorii extrem de mari (de multi ani nu a mai platit nimic) ...dar e focar de infectie pt toti e ceva de speriat...doar in filmele de groaza poti vedea asa ceva...iar mirosul e pe masura....desi ne rugam de ani de zile de administratorul blocului sa faca ceva zice ca nu are ce sa faca....noi intre timp nu putgem lua liftul dupa ce l-a folosit acel vecin ca vomitam instant....parca suntem obligati sa il suportam....daca o televiziune ar veni ar avea reitingul asigurat....a doua problema a mea este de fapt o intrebare referitoare la dreptul meu asupra spatiilor comune pe care nu il cunosc si cred ca administratia nu vrea sa il faca cunoscut....mai exact acoperisul blocului este incuiat si intr-o seara am vrut sa urc pt cateva minute acolo si nu a vrut sa imi dea cheia pe principiul ca nu sunt de acord cei de la et 10 .....nu mai stiu ce sa zic...cei de la zece dau ordine.....si fac legile?...acoperisul e refacut din banii tuturor...deci nu vad de ce nu as avea si eu dreptul sa urc acolo....oricum as dori sa imi spuneti daca am sau nu dreptate si ce se poate face in ceea ce am descris mai sus. Multumesc.
1. Problemele cu vecinul care are focar de infectie in casa, nu se poate amesteca nici administratorul, nici presedintele, nici comitetul, va puteti adresa organelor competente pentru aceasta problema, nu il poate obliga nimeni sa nu foloseasca ascensorul. Tot cei pot face cei din comitet (presedintele), este sa il dea in judecata pentru datoriile pe care le are fata de asociatie.
acoperisul blocului este incuiat si intr-o seara am vrut sa urc pt cateva minute acolo si nu a vrut sa imi dea cheia pe principiul ca nu sunt de acord cei de la et 10

2. Acoperisul imobilului nu este loc de promenada, daca fiecare ar iesi sa ia aer pe terasa blocului unde s-ar ajunge?
Cei de la ultimul etaj au perfecta dreptate, ei sunt primii afectati!
1-Reprezentantul legal al asociatiei de proprietari nu administratorul de imobil
2-
L nr 230/2007 Art. 31
(1) Preşedintele asociatiei de proprietari reprezintă asociatia în derularea contractelor şi
îşi asumă obligatii în numele acesteia. El reprezintă asociatia de proprietari în relatiile cu
tertii, inclusiv în actiunile initiate de asociatie împotriva unui proprietar care nu şi-a
îndeplinit obligatiile fată de asociatie sau în procesele initiate de un proprietar care
contestă o hotărâre a adunării generale a proprietarilor.

3-Referitor la focarul de infectie...sesizati oficial autoritatea de sanatate publica
4-Problema cu terasa imobilului este discutabila
Terasa este parte comuna
Partea comuna poate fi utilizata exclusiv de catre un proprietar numai cu acordul asociatiei de proprietari si in baza unui contract de comodat sau de inchiriere
Avand in vedere problemele pe care le ridica intotdeauna terasa necirculabila a imobilului,
este de preferat a nu se permite accesul locatarilor,tocmai pentru a intretine in stare buna protectia aplicata pe terasa
In conditiile in care pe anotimpul cald ar fi calcata suprafata de protectie,tehnic vorbind se produc modificari greu sesizabile -dar care in mod repetat manifestat pot conduce la deprecierea stratului protector cu consecintele binecunoscute