Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... montare antena satelit
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

montare antena satelit

buna,
ma puteti ajuta cu un raspuns? vreau sa instalez antena parabolica pe bloc, insa presedintele blocului mi-a transmis ca nu se poate face asta, deoarece s-a interzis accesul pe terasa, dupa retasurarea acesteia. locuiesc la et 1 si nu am semnal decat pe terasa . mentionez ca nu am semnat vreun document prin care sa fiu de acord cu decizia de a restrictiona accesul pe bloc.
Daca terasa este reparata de curand, presedintele are dreptate sa nu va aprobe. Se teme ca aceasta sa nu se deterioreze ....pentru ca nu veti fi singurul care va dori lucrul acesta.
Nu trebuie sa semnati Dv. vreun document, aceasta este decizia comitetului pentru care nu se cere acordul proprietarilor.
Comitetul o data ales, poate decide diferite lucruri fara acordul proprietarilor.
subiect - antena satelit mai sunt pe forum.
insa daca nu aveti acces la terasa blocului reparata de curand, presedintele poate sa aiba dreptate...insa vorbiti cu vecinu de la et.4 si daca va intelegi cu el o montati la geamul lui...si nu mai aveti nevoie de terasa :D
succes
La multi ani !
Mai exista varianta ca acea antena sa nu o montati pe terasa blocului ci deasupra geamului de la ultimul etaj sau in spatiul dintre doua geamuri, ca sa nu zica vecinul ca nu-i mai intra soarele in casa.
insanity a scris:

mentionez ca nu am semnat vreun document prin care sa fiu de acord cu decizia de a restrictiona accesul pe bloc.

Pentru a va lamuri cu privire la terasa blocului trebuie sa aveti in vedere ca in documentatia blocului se specifica faptul ca terasele sunt necirculabile.
In contractul incheiat cu firma care a facut lucrarea de hidroizolatie se prevede ca se garanteaza calitatea lucrarii daca se respecta conditiile de folosinta a teraselor care sunt necirculabile.
Daca instalati o antena pe terasa pierdeti garantia lucrarii de hidroizolatie.