Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... 3 luni somaj tehnic
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

3 luni somaj tehnic

buna ziua

potrivit OU a gevernului pt maxim 3 luni salariatii si angajatorii nu platesc contributii la indemnizatia de somaj tehnic.
Intrebare: daca se acorda in fiecare luna 10 zile de somaj tehnic, nu se platesc contributii pt maxim 60 de zile, chiar daca calendaristic au trecut mai mult de 3 luni? sau nu conteaza cate zile angajatii sunt in somaj tehnic/luna si ne se platesc contributiile aferente acestor zile doar in primele 3 luni calendaristice?
referinta este la primele 3 luni si maxim 3, la o perioada mai lunga de somaj tehnic
Actul normativ este de stricta interpretare in sensul ca se refera numai la primele trei luni de somaj tehnic, nu la perioade vasimiliate sau considerate asimilate.
deci daca nu e in somaj tehinc toata luna cum se calculeaza cele 3 luni?