Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale contract cu firma de salubrizare
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

contract cu firma de salubrizare

Va rog sa-mi spuneti care este cadrul legal care obliga un salon de infrumusetare sa aibe contract cu o firma de salubrizare.
Salonul are Autorizatie de Functionare iar la obtinerea acesteia s-a solicitat doar o dovada de la asociatia de proprietari cum ca platim ridicarea gunoiului ,catre asociatie.Am fost convinsa ca este suficient din moment ce am obtinut Autorizatia.
Mentionez ca sediul acestui salon este la parterul unui bloc.
Acum au venit cei de la Salubrizare spunand ca trebuie sa facem contract cu ei .
Va rog sa-mi spuneti daca au dreptate,multumesc
Buna ziua!
Consultati legea 101/2006 art.12 pct.3 si art.24, poate va ajuta.
In acest moment pentru obtinerea acordului sau autorizatiei de functionare eliberate de Primarie este obligatoriu ca impreuna cu toate celelalte documente necesare sa fie si contractul cu societatea de salubrizare, astfel ca da, este obligatoriu.
Trebuia sa fi facut de la inceput contract cu o firma de salubritate, nu sa platiti la asociatie pentru ca acolo e un regim tarifar si niste conditii pentru persoane fizice iar dumneavoastra trebuie sa platiti pe societate comerciala, va venea facura pe firma si o bagati in contabilitate.