Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Firma imobiliara
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Firma imobiliara

buna ziua
am si o intrebare: o firma imobiliara infintata cu sediul intr-un anumit judet poate functiona si in alt judet?
trebuie neaparat un punct de lucru?
punctul de lucru poate sa fie un apartament inchiriat fara sa trebuiasca semnaturile vecinilor?
Orice societate (comerciala) poate sa isi desfasoare activitatea in ce judet doreste, plus municipiul Bucuresti.

Nu este neaparata nevoie de un punct de lucru daca la ORC, cand au fost mentionate punctele de lucru, s-a mentionat "la clienti". Conditia este, desigur, sa nu desfasurati activitate la un punct din alta parte (cam greu, avand in vedere ca aveti contracte de redactat, poate un mini-birou de redactare, unde sa puneti si o imprimanta/PC - desi, cu putina inventivitate se poate trece usor si legal si peste aceste aspecte).

Daca inchiriati un apartament este nevoie de semnaturile vecinilor, conform Legii locuintei (vecinul de deasupra, cel de dedesubt si cei de pe palier). Daca gasiti un spatiu la parter s-ar putea sa aveti doar 1-2 vecini, carora sa le explicati situatia, cum ca nu ii deranjati - si de obicei accepta.
horatiusasu, utilizator