avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 845 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pot pleca din tara cu copilul?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pot pleca din tara cu copilul?

buna ziua.sunt divortata si am un copil de 7 ani si in urma divortului s-au stabilit plata pensiei alimentare si dreptul la vizita.copilul locuieste la domiciliul meu.imediat dupa divort tatal copilului meu a plecat in strainatate neindeplinindu-si dreptul de a vizita copilul.e plecat de doi ani si in primul an a venit doar o data de craciun,a plecat din nou si nu mai venit.bunicii din partea lui locuiesc langa noi si din cand in cand copilul meu sta cu ei.nu stiu daca asta compenseaza lipsa lui de langa copil.vreau sa stiu daca si eu pot pleca cu copilul din tara fara acordul lui deoarece el e plecat si nu stiu unde sta,nu am nici un mod de al contacta pt a vorbi cu el.daca imi trebuie procura cu acordul lui.in plus nu a contribuit cu nimic pt cresterea si educatia copilului,doar parintii din partea lui au mai contribuit(nu cat ar fi trebuit)cu cate ceva pt copil.daca era in tara,banuiesc ca ar fi fost de acord pt ca in fiecare an cat timp am fost casatoriti cu acordul lui,plecam in vacanta cu copilul.va rog din tot sufletul sa imi dati un raspuns cat se poate de repede.va multumesc.

~ Conținut șters la cerere ~
si inca ceva daca ma puteti ajuta: nu am facut partajul si in urma casatoriei impreuna ne-am luat un apartament cu credit ipotecar si am mai construit o casa care inca nu e terminata,eu locuiesc cu copilul in aprtamentul luat prin credit ipotecar si eu platesc ratele la banca.el lucreaza in strainatate pt a face bani sa termine casa,ce pot face eu,daca pot sa intentez partaj,el nefiind in tara,fara sa ma coste prea mult.sunt singura cu copilul si nu prea imi permit multe.spuneti-mi va rog ce pot sa fac in toate privintele mentionate.(in cazul in care m-am facut destul de inteleasa)va multumesc din suflet.
~ Conținut șters la cerere ~
daca nu obtineti acordul tatalui, il puteti actiona in judecata pt ca instanta sa emita o hotarare care sa suplineasca acordul tatalui.
Pt impartirea bunurilor va trebui sa faceti partajul in instanta daca nu il prindeti sa faceti amiabil la notar.
Nu pare ca partajul ar fi o prioritate.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Incredintare copil eduardnicolae eduardnicolae buna ziua.vreau sa stiu si eu daca este posibil,ca mama copilului meu,noi traind in concubinaj imi poate lua copilul.ea are casa ei,dar nu are nici un venit ... (vezi toată discuția)
Drepturile pãrinþilor aflaþi în divorþ Kristine89 Kristine89 Buna.Am si eu o intrebare.Nu sunt casatorita oficial,dar copilul are familia fostului\'\'sot\'\'.Nu ma ajuta cu nimic la cresterea copilului.Vreau sa plec ... (vezi toată discuția)
Divort de strain mirclau mirclau buna ziua Fratele meu este casatorit cu o fata din Serbia de 4ani casatoria s-a efectuat in Romania si au un copil nascut in Serbia,acum au ajuns la discutii ... (vezi toată discuția)