avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 725 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Insulta si calomnie- actiune- taxa de timbru
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Insulta si calomnie- actiune- taxa de timbru

Cum pot formula o cerere de chemare in judecata pentru insulta si calomnie si cit se timbreaza(valoare taxa de timbru,timbru judiciar valoare) Va multumesc! ART, 205,ART 206)
Cel mai recent răspuns: lucianrosca , utilizator 18:36, 24 Iulie 2014
art 205/206 nu mai exista in ncp. Nu se mai incrimineaza penal.
Actiunea poate fi doar civila, se timbreaza cu 100 lei indiferent de marimea daunii cerute.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Timbru judiciar+taxa de timbru MIL2002 MIL2002 Stiu ca in cazul conflictelor de munca(ANGAJAT SI ANGAJATOR) nu se timbreaz cel putin asa am gasit scirs in C.M .Intrebarea mea este ....art. din Codul M este ... (vezi toată discuția)
Insulta si calomnie ContSters327794 ContSters327794 Poate ma ajuta cineva...o vecina mi-a adus injurii grave si acuzatii nefondate vorbe urate pe care nu le pot scrie aici.Daca o dau in judecata mai sunt ... (vezi toată discuția)
Pot da in judecata un vecin pentru insulta in public? Vali P. Vali P. As dori sa stiu care sunt pasii legali pentru a da in judecata un vecin care m-a insultat in mod repetat pe casa scarii, iar eu am filmat tot incidentul. Nu ... (vezi toată discuția)