Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Insulta si calomnie- actiune- taxa de timbru
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Insulta si calomnie- actiune- taxa de timbru

Cum pot formula o cerere de chemare in judecata pentru insulta si calomnie si cit se timbreaza(valoare taxa de timbru,timbru judiciar valoare) Va multumesc! ART, 205,ART 206)
art 205/206 nu mai exista in ncp. Nu se mai incrimineaza penal.
Actiunea poate fi doar civila, se timbreaza cu 100 lei indiferent de marimea daunii cerute.