avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 820 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Defaimare pe facebook
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Defaimare pe facebook

am preluat o poza de la cineva si am etichetat canibal acum vrea sa ma dea in judecata ce mi se poate intampla ? poate cere daune morale?
Cel mai recent răspuns: Daniel255 , utilizator 21:11, 24 Noiembrie 2014
tocmai am raspuns ce ar putea face acela vatamat... se pare ca dv ati vatamat pe altcineva... asadar, vedeti ca puteti fi chemat in judecata in temeiul art 73 c.civil si contul dv ar putea fi suspendat de cei de la FB... da, ar putea sa va ceara daune, daca-si pune minte cu dv.
sanse ...zero!
kiko33 a scris:

am preluat o poza de la cineva si am etichetat canibal acum vrea sa ma dea in judecata ce mi se poate intampla ? poate cere daune morale?



Persoana respectiva e persoana publica cumva ? Daca nu, nu vad cum i-at fi putut strica imaginea. Ce daune morale sa ceara ? In primul rand cati ani are ? :)
Sganarelle a scris:

kiko33 a scris:

am preluat o poza de la cineva si am etichetat canibal acum vrea sa ma dea in judecata ce mi se poate intampla ? poate cere daune morale?



Persoana respectiva e persoana publica cumva ? Daca nu, nu vad cum i-at fi putut strica imaginea. Ce daune morale sa ceara ? In primul rand cati ani are ? :)



adica daca nu e persoana publica nu are dreptul demnitate si onoare ?
Daca dvs. v-ati trezit etichetat intr-o poza care nu va face onoare, cum ati reactiona ? Va complaceti cu situatia mergand pe ideea ca nu sunteti persoana publica si nu va baga nimeni in seama ? Pana la urma toti cetatenii au aceleasi drepturi indiferent ca e persoana publica sau nu. (P.S. poate a devenit persoana publica ulterior etichetarii, in sens negativ categoric).
Intr-adevar sunt multe de luat in calcul pentru a se acorda daune morale, si cel mai greu e de dovedit acel prejudiciu... dar asa ca si idee se pot cere daune chiar daca vorbim de o fapta ilciita savarsita pe facebook sau alt spatiu virtual.
Ultima modificare: Luni, 28 Iulie 2014
adi_09, utilizator
Ba nu dispare nici o urma. Totul se pastreaza acum

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Hartuire, defaimare pe facebook kiko33 kiko33 eu sunt in proces cu o vecina de granatuirea propietatilor. In urma cu 2 zile si a postat o poza cu mine in care am fost etichetat \\" canibalul din odobesti ... (vezi toată discuția)
Denigrarea imaginii public online Kapy Kapy Buna seara, As dori sa stiu cum se pedespeste denigrarea imaginii public online (pe facebook mai exact) si ce sanse sunt in a obtine careva daune? (vezi toată discuția)
Incalcare drept la confidentialitate alina.livia alina.livia au fost postate pe fb, fara acordul meu, poze cu mine inaite/dupa o interventie . ce pot face? in formularele completate la o clinica de fite din Timisoara am ... (vezi toată discuția)