Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Defaimare pe facebook
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Defaimare pe facebook

am preluat o poza de la cineva si am etichetat canibal acum vrea sa ma dea in judecata ce mi se poate intampla ? poate cere daune morale?
tocmai am raspuns ce ar putea face acela vatamat... se pare ca dv ati vatamat pe altcineva... asadar, vedeti ca puteti fi chemat in judecata in temeiul art 73 c.civil si contul dv ar putea fi suspendat de cei de la FB... da, ar putea sa va ceara daune, daca-si pune minte cu dv.
sanse ...zero!
kiko33 a scris:

am preluat o poza de la cineva si am etichetat canibal acum vrea sa ma dea in judecata ce mi se poate intampla ? poate cere daune morale?

Persoana respectiva e persoana publica cumva ? Daca nu, nu vad cum i-at fi putut strica imaginea. Ce daune morale sa ceara ? In primul rand cati ani are ? :)
Sganarelle a scris:

kiko33 a scris:

am preluat o poza de la cineva si am etichetat canibal acum vrea sa ma dea in judecata ce mi se poate intampla ? poate cere daune morale?

Persoana respectiva e persoana publica cumva ? Daca nu, nu vad cum i-at fi putut strica imaginea. Ce daune morale sa ceara ? In primul rand cati ani are ? :)

adica daca nu e persoana publica nu are dreptul demnitate si onoare ?
Daca dvs. v-ati trezit etichetat intr-o poza care nu va face onoare, cum ati reactiona ? Va complaceti cu situatia mergand pe ideea ca nu sunteti persoana publica si nu va baga nimeni in seama ? Pana la urma toti cetatenii au aceleasi drepturi indiferent ca e persoana publica sau nu. (P.S. poate a devenit persoana publica ulterior etichetarii, in sens negativ categoric).
Intr-adevar sunt multe de luat in calcul pentru a se acorda daune morale, si cel mai greu e de dovedit acel prejudiciu... dar asa ca si idee se pot cere daune chiar daca vorbim de o fapta ilciita savarsita pe facebook sau alt spatiu virtual.
adi_09, utilizator
Ba nu dispare nici o urma. Totul se pastreaza acum