avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 842 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA cerere
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

cerere

Buna ziua!
Spune-ti-mi va rog cum tb sa arate cererea prin care o firma doreste sa devina platitoare de tva? Si ce acte tb depuse?
va multumesc frumos!
Cel mai recent răspuns: Daniela Vorovenci , Consultant fiscal 10:11, 16 Mai 2009
Cele mai multe adm financiare au cereri tip...
Copiez:
Daca ati depasit plafonul:
- Cererea de eliberare a avizului pentru inregistrarea mentiunilor referitoare la luarea in evidenta ca platitor de taxa pe valoare adaugata a comerciantilor;
- Balanta de verificare din luna in care s-a depasitt plafonul de scutire prevazut de lege in cazul inregistrarii ca platitor de T.V.A. prin depasirea plafonului de scutire sau balantele de verificare la 31 decembrie din fiecare an si ultima balanta de verificare din an si motivatia economica in cazul inregistrarii ca platitor de T.V.A. prin optiune.
Va trebui apoi sa mergeti la registrul comertului pt a preschimba certificatul de inmatriculare (primiti in

Daca abia ati infiintat firma si doriti sa fiti platitor de tva
Formularul 010 Declaratie de inregistrare fiscala
- copie de pe autorizatia de functionare eliberata de autoritatea competenta sau de pe actul legal de infiintare;
- dovada detinerii sediului ( act de proprietate, contract de inchiriere );
- alte acte doveditoare.
Ultima modificare: Sâmbătă, 16 Mai 2009
trope_doi, utilizator
Cererea tip de luare in aevidenta a TVAului

[ link extern ]
Cererea tip o gasiti la Administratia Financiara


- Cererea de eliberare a avizului pentru inregistrarea mentiunilor referitoare la luarea in evidenta ca platitor de taxa pe valoare adaugata a comerciantilor o puteti gasi la Administratia Financiara.
Dupa ce rezolvati la Administratie , trebuie sa mergeti si la Registrul Comertului. Puteti utiliza cererea care v-am postat-o in mesajul anterior.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Platitor de tva aalexa aalexa Buna ziua Socrii mei au o firma din 2005, care nu a lucrat niciodata, dar s-a depus regulat la administratia financiara declaratia ca firma nu a avut ... (vezi toată discuția)
Declarare platitor de tva valentina370 valentina370 Buna ziua am infiintat acum o luna o Intreprindere individuala neplaitoare de TVA, pe care acum as vrea sa o transform in platitoare de TVA (deoarece am ca ... (vezi toată discuția)
Impediment in colaborarea cu anumiti beneficiari preda sorin preda sorin Buna ziua.Sunt titularul unei intreprinderi individuale ,am o singura masina de transport marfa si ma lovesc de o problema la eventualele colaborari cu ... (vezi toată discuția)