avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1035 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Sunt casatorita dar port copilul altui barbat
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Sunt casatorita dar port copilul altui barbat

Va rog daca puteti sa ma ajutati si pe mine cu un raspuns.
Sunt casatorita de 2 ani cu un barbat dar de un an de zile suntem separati.
Am intentat divortul dar mai dureaza pana se pronunta. Intre timp am cunoscut pe cineva a carui copil urmeaza sa-l nasc peste o sapt-2..
As vrea sa stiu daca tatal biologic poate recunoaste copilul sau copilul meu va purta numele sotului?
Cel mai recent răspuns: romascanu , moderator 08:48, 26 Iulie 2014
Copilul dvs il va avea ca tata pe sotul dvs. Tatal biologic poate actiona in instanta pt a tagadui paternitatea si astfel se va stabili si faptul ca el e tatal.
Sau puteti tagadui dvs paternitatea si dupa proces, tatal copilului il poate recunoaste la starea civila.
Copilul născut în timpul căsătoriei are ca tată pe soţul mamei.

Chiar dacă tatăl biologic recunoaşte copilul, recunoşterea nu este valabilă până ce nu se înlătură, prin hotărăre judecătorească, filiaţia anterioară.

Trebuie promovată o acţiune în tăgadă de paternitate.
Ultima modificare: Sâmbătă, 26 Iulie 2014
romascanu, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tagada paternitate si stabilire paternitate alina soare alina soare Am un copil de 5 ani cu un alt barbat decat sotul legal.. Desi locuiesc cu tatal copilului, nu am divortat ,am ramas cu sotul legal in relatii de prietenie. ... (vezi toată discuția)
Divortata, gravida cu alt barbat decat fostul sot ioanaroxana78 ioanaroxana78 Buna ziua. Va rog mult sa imi raspundeti la o intrebare: divortul de fostul sot s-a pronuntat acum o saptamana. Eu sunt insarcinata in 8 luni cu actualul ... (vezi toată discuția)
Nume copil dupa casatorie Cornelia G Cornelia G Daca un barbat se casatoreste cu o femeie care are un copil,copilul trece automat si el pe numele barbatului dupa cununie?Daca nu care sunt posibilitatile de a ... (vezi toată discuția)