Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Sunt casatorita dar port copilul altui barbat
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Sunt casatorita dar port copilul altui barbat

Va rog daca puteti sa ma ajutati si pe mine cu un raspuns.
Sunt casatorita de 2 ani cu un barbat dar de un an de zile suntem separati.
Am intentat divortul dar mai dureaza pana se pronunta. Intre timp am cunoscut pe cineva a carui copil urmeaza sa-l nasc peste o sapt-2..
As vrea sa stiu daca tatal biologic poate recunoaste copilul sau copilul meu va purta numele sotului?
Copilul dvs il va avea ca tata pe sotul dvs. Tatal biologic poate actiona in instanta pt a tagadui paternitatea si astfel se va stabili si faptul ca el e tatal.
Sau puteti tagadui dvs paternitatea si dupa proces, tatal copilului il poate recunoaste la starea civila.
Copilul născut în timpul căsătoriei are ca tată pe soţul mamei.

Chiar dacă tatăl biologic recunoaşte copilul, recunoşterea nu este valabilă până ce nu se înlătură, prin hotărăre judecătorească, filiaţia anterioară.

Trebuie promovată o acţiune în tăgadă de paternitate.
romascanu, moderator