Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Sanctiune disciplinara in baza unor articole ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Sanctiune disciplinara in baza unor articole neconstitutionale

Am fost sanctionata prin dispozitie cu retrogradarea in functie. Articolele in baza carora a fost emisa acea dispozitie, la data de 02.07.2014, au fost declarate neconstitutionale. este vorba de art. 59-62 din Statutul politistuluii. Imi poate spune cineva, care sunt consecintele asupra acelei dispozitii de sanctionare, tinand cont de neconstitutionalitatrea articolelor respective?

Buna ziua,
In mod normal, acea sanctiune este lovita de nulitate absoluta.
S-ar putea ca sa fie necesar sa solicitati aceasta constatare in instanta.
Formulati intai un raport catre conducere in care sa solicitati constatarea acestei nulitati si daca nu primiti un raspuns scontat abia atunci solicitati-o in instanta.
Deciziile Curţii Constituţionale sunt obligatorii şi au putere numai pentru viitor.

Sanctiunea este anterioara sau ulterioara Deciziei Curţii Constituţionale?
va multumesc
Decizia de sanctionare a fost emisa anterior deciziei ccr dar nu a putut fi pusa in aplicare pentru ca nu mi-a fost comunicata fiind in concediu medical.
silviamarin2007, utilizator
Până la publicarea deciziei Curții Constituționale în Monitorul Oficial aceasta nu produce nici un efect asupra prevederilor declarate neconstitutionale.