avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1078 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Factura Facebook
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Factura Facebook

Buna ziua
Va rog sa ma ajutati cu o factura de la Facebook.
Am facut publicitate la Facebook,am achitat factura cu cardul de la societate.Factura este trimisă din Irlanda odată cu data platii.eu sunt înregistrată cu RO.factura are data de 28.06.2018 vat 0.Val=84.24lei
am inregistrat-o in intrari cu T-taxare inversa.Am verificat jurnalele,apare si la vânzări si la cumparari,cu tva 0 si in D300.Am depus si 390 in data de 25.07 cu operatiunea,numai ca nu sunt înregistrată în ROI,am inteles ca pana in 10.000euro nu e obligatoriu.
Am depus si D100 doar cu impozitul pe venit fara acest impozit.
Ce mai e de facut in aceasta situatie?
Va multumesc

Cel mai recent răspuns: raluka_ioa , utilizator 20:58, 27 Iulie 2014
ati verificat factura din irlanda

parerea mea e ca trebuia 'sa va stergeti la fund cu ea'
sa va inregistrati cu ea dupa confirmare si sa o platiti la fel

fac 'astia' o prosteala de pici
Nefiind inregistrata in R.O.I. factura trebuia facuta cu T.V.A.
Am inteles ca trebuia sa platesc impozit de 16% din factura cu retinere la sursa

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Advertising facebook iudith2000 iudith2000 Buna ziua!As avea va rog urmatoarea speta:O societate din RO,inregistrata in scopuri de TVA,isi face publicitate pe facebook,si primeste facturi de la facebook ... (vezi toată discuția)
Atingere plafon tva Cornel83 Cornel83 Buna ziua, As dori o clarificare pentru urmatoarul scenariu: PFA norma de venit (domeniul IT - caen 6202), inregistrat in scopuri de TVA doar pentru ... (vezi toată discuția)
Prestare servicii programare prin internet in afara romaniei cezardum cezardum Buna ziua, Detin un PFA cu norma de venit, inregistrat ca platitor de TVA (si inregistrat si in ROI). Va rog, daca este posibil, sa imi confirmati ... (vezi toată discuția)