avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1044 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Alte cheltuieli
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Alte cheltuieli

am depus la sediul asociatiei o cerere prin care solicitam documentele care au determinat plata rubrici "alte cheltuiel" din lista de plata raspunsul presedintelui a fost ca o parte din ele nu le are iar restul de documente mi le pune la dispozitie , problema este ca desi m-am prezentat la sediu asociatiei actele nu mi sau pus la dispozitie pentru a le studia in sediu asociatiei ce pot face in aceasta situatie? am dreptul sa refuz plata acestor cheltuiel ? cum?
Ultima modificare: Luni, 28 Iulie 2014
Corinaaa, utilizator
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 10:04, 28 Iulie 2014
Legea nr 230/2007 art 10 permite proprietarului sa aiba acces la documente,fara a exista obligatia asociatiei de proprietari de a da documentele pentru studiu
Aveti dreptul in temeiul HG nr 1588/2007 art 12 A al c si d sa formulati contestatie la valoarea impusa in lista de intretinere,in termen de 10 zile de la afisarea acesteia
Presedintele de asociatie are obligatia sa raspunda la contestatie in termen de 7 zile
Daca dupa decaderea termenului de 7 zile ,nu solutionati amiabil la nivelul asociatiei de proprietari,aveti dreptul sa sesizati oficial serviciul specializat din primarie

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Asociatia de proprietari tornado tornado din legea 230/2007 art.10 reiese ca orice proprietar din asociatie are dreptul sa vada orice document(factur, contracte etc) din asociatie pe baza de cerere. ... (vezi toată discuția)
Cheltuiala de la întreținere powerspyA powerspyA Bună seara! Îmi puteți spune cum pot verifica dacă suma pe care o plătesc la întreținere este una motivată, cu alte cuvinte, dacă administratorul nu ... (vezi toată discuția)
Astept raspuns Bossde_Boss Bossde_Boss Poate administratia ,,Administratorul\" sa ceara plata unor reparatii care nu sau facut si nu sunt demonstrate prin factura , bon fiscal si fara acordul ... (vezi toată discuția)