Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... CHEMARE IN JUDECATA
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

CHEMARE IN JUDECATA

In cazul in care sunt doi mostenitori (mama si fiu ) pe o singura cota de 1/3 , acestia pot fi chemati in judecata separat pentru o atribuire de spatiu pina la iesirea din indiviziune ? Acestia nu se inteleg si vreau sa-i chem separat . Se poate ?
Suntem in partaj judiciar dar dureaza . vreau si eu sa folosesc ceva . piritii nu ma lasa sa patrund , sa folosesc . in aceasta idee vreau prin ordonanta presedintiala sa patrund pe cota mea de 1/3 . Ordonantele astrea se judeca si in vacanta ??
Cereți pe ordonanță președințială folsința imobilului în comun (nu pe cota), până la finalizarea partajului.
Va trebui să dovediți urgența pentru care solicitați folosința. În rest, acțiunea se va admite dacă situația e așa cum ați prezentat-o.
Patrick_, utilizator
multumesc