Forum Discuţii juridice Achiziţii publice Cerere de oferta pe loturi
Discuție deschisă în Achiziţii publice

Cerere de oferta pe loturi

Am doua achizitii care se incadreaza fiecare pe directa. Fiind servicii similare as putea face cerere de oferta pe 2 loturi?
Va multumesc.
Intrebarea dumneavoastra nu este clara. Pentru a stabili exact care este procedura aleasa, trebuie sa ne spuneti care este valoarea estimata a achizitiei. Achizitia directa pt servicii este sub pragul prevazut la art 19 din OUG 34, adica 30000 E/ cererea de oferta este peste pragul de 30000 Euro, cf art 124.. etc.

In legatura cu produsele similare: ce intelegeti prin produse similare?
Intrebarea a fost la general.Concret-am doua lucrari ale caror val estimata pt fiecare se incadreaza fiecare pe achizitie directa. Pot sa fac cerere de oferta pe 2 loturi ;val estimata fiind suma valorilor estimate pt fiecare.
Ex.
val estimata reabilitare cladire 1= 200.000 leifara tva

val estimata reabilitare cladire 2= 300.000 leifara tva
Pt ele doua pot face o procedura de cerere de oferta cu val estimata de 500.000 lei pe 2 loturi?
Sper ca am fost mai explicita. Va multumesc.
Am inteles, m-ati incurcat cu achizitia directa.
Puteti face cerere de oferta daca valoarea estimata este superioara pragului prevazut la art 19. Daca aceasta este de 500000 lei, va incadrati. Procedura se alege in functie de valoarea totala a loturilor nu pt fiecare lot in parte.
soazig, utilizator