Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Drepturi salariata insarcinata
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Drepturi salariata insarcinata

Buna ziua
Conf. art 66 din Contractul colectiv de munca la nivel national salariata insarcinata are urmatorul drept:
(1) In cazul in care salariata se afla in concediu de maternitate, unitatea va compensa, pe o anumita perioada, diferenta dintre salariul de baza individual avut si indemnizatia legala la care are dreptul.
Eu stiu ca nu mai exista Contract colectiv de munca la nivel national!
Mai exista bonus un salariu ptr salariata care a nascut?
Ce alte drepturi mai are salaritadupa nastere?
Multumesc
contractul colectiv la nivel national nu a mai fost semnat/inregistrat deci nu se mai aplica. in functie de contractele colective semnate la nivelul unitatii/sector se pot acorda drepturile negociate in acestea. daca nu aveti un astfel de contract nu puteti beneficia de alte drepturi decat de cele prevazute in legislatia in vigoare aplicabila sectorului in care lucrati.