Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Incredintare minori
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Incredintare minori

Buna ziua,va rog sa-mi dati un sfat:am hotarat de comun acord cu sotul meu sa divortam,nu ne mai intelegem.Avem doi copii,cum trebuie actionat pentru incredintarea copiilor? pentru inceput asta ma intereseaza,partajul si divortul poate sa mai dureze o perioada,eu mama copiilor ,nu mai pot locui la actualul domiciliu.Am unde ma duce cu copii,am un apartament donat de parinti in aceasi localitate , pot locui acolo fara probleme.Imi pot fi incredintati copii numai la notar?
In mare parte suntem de acord,cu privire la domiciliul copiilor ,la partaj nu prea ne intelegem,ar dori sa accept ce vrea el,eu las la hotararea instantei,nu vreu sa ma mai cert,nu mai rezist stresului zilnic,dupa multe discutii fara un rezultat
Ilenuta123, utilizator
daca sunteti de acord cu sotul in toate aspectele (cu privire la domiciliul copiilor, program de vizitare, pensie alimentara si chiar partaj) puteti autentifica la notar aceasta conventie dintre Dvs si sot.
N-o sa obtineti incredintarea copiilor (presupun ca tatal are o relatie relativ normala cu copiii).
Veti avea autoritate parinteasca exercitata in comun. Daca va intelegeti in privinta domiciliului copiilor, a programului de relatii personale si a modalitatii de intretinere a copiilor puteti divorta la notar.
Insa, daca nu divortati nu puteti solutiona la notar celelalte probleme privind copiii.
Partajul este o actiune separata si de divort si de problemele legate de copii.