Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Plata cheltuielilor comune pentru chiriasi
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Plata cheltuielilor comune pentru chiriasi

V-as fi recunoscator pt o parere privind plata cheltuielilor comune si administrative avand in vedere ca eu sunt chirias.

As vrea sa stiu daca se adauga si proprietarul(care locuieste in alta localitate) la plata acestor cheltuieli deoarece de la asociatia de proprietari mi s-a adaugat inca o persoana la cheltuielile comune si cheltuielile administrative,aceasta fiind proprietarul imobilului.
Nu mi se pare normal,dar poate asa e legal de aceea va rog sa ma lamuriti dumneavoastra.
Va multumesc.
Raspunsul este conditionat de aspectul esential daca proprietarul a informat oficial asociatia de proprietari despre numarul locatarilor din imobil
Atata timp cat proprietarul nu locuieste efectiv in imobil,impunerea de numar majorat de persoane la calculul cotelor de intretinere constituie abuz
Solicitati proprietarului apartamentului sa solicite oficial presedintelui de asociatie sa clarifice situatia