Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cumparate teren agricol neintabulat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cumparate teren agricol neintabulat

Buna ziua,
As dori sa cumpar niste terenuri agricole care nu sunt intabulate (proprietarii au doar titluri de proprietate) Exista vreo posibilitate legala sa intru in posesia terenurilor fara sa fie intabulate terenurile? Este vorba de parcele de 0,15 ha si doar topografia costa mai mult decat terenul #-o#-o#-o
Nu, nici un notar nu va face tranzactia daca terenurile nu sint inscrise in CF.
Nu pot sa cumpar cumva dreptul de proprietate asupra panamtului? nu neaparat pamantul in sine.
Puteti incheia o promisiune de vanzare dar transferul dreptului de proprietate va opera dupa efectuarea cadastrului.
sa inteleg ca se poate incheia in fel de contract prin care dreptul de proprietate va fi transferat automat asupra mea in momentul in care proprietarul va primi actul de intabulare?
Nu, transferul nu se va face automat. O promisiune de vinzare, il opreste (teoretic) pe vinzator sa dea pamintul altei persoane. Am spus teoretic, pentru ca in practica au fost cazuri cind primului doritor i s-a restituit avansul, a fost despagubit, iar terenul (casa, etc) a fost vindut altei persoane.
Recomand sa asteptati intabularea. Apoi puteti face tranzactia (vinzare-cumprare).
ContSters287867, utilizator