avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 260 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Conflicte de munca - CCI
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Conflicte de munca - CCI

In 15.06.2010 copilul meu a implinit 2 ani. In data de 16.06.2010 am solicitat incetarea suspendarii contractului de munca. Cartea de munca este corect completata.
Saptamana aceasta am primit instiintare de la ANAF de infiintare a popririi pentru sume necuvenite din CCI. Ieri am fost la DMPS Cluj si am incercat sa ma lamuresc Problema este: declaratia de CAS iunie 2010 salariul este pentru perioada 16.06.2010-30.06.2010, dar la numarul de zile este trecut 22 in loc de 11.
Am solicitat angajatorului din acea perioada -cetatean Italian- sa faca declaratie rectificativa. Nu stiu cat va dura pana va face pentru ca a spus ca lumea este in concediu.
Intrebarea este ce fac dupa inregistrarea declaratiei rectificative.
Mi s-a dat ieri o copie a deciziei din 12.04.2012 emisa de Ministerul Muncii prin care sunt anuntata de constituire a debitului pe 700 lei (indemnizatie CCI pe perioada 01-16 iunie 2010) . La decizie avea anexat plicul , deoarece recomandata s-a intors( telefonul sau e-mail nu sunt utilizate de cei din DMPS) Eu cand am primit avize am fost la posta, dar pentru acest plic nu am primit sau am fost in concediu. Pe decizie scrie perioada de contestare 30 zile.
Ce sa fac?
Ultima modificare: Miercuri, 30 Iulie 2014
arianaferseta, utilizator
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 10:40, 6 August 2014
Am inregistrat la Casa de pensii declaratie rectificativa la iunie 2010. Cu copii dupa declaratia initiala, rectificativa, stat de plata inregistrat la ITM in iulie 2010 si decizia de reluare activitate cu 16.06.2010, inregistrata la ITM in iulie 2010 , am fost la AJPIS care au spus ca ei au trimis la ANAF si cu actele acestea trebuia sa vin in 2012. Am fost la ANAF si mi s-a explicat ca nu ei au constituit debitul ci AJPIS, deci nu pot sa-l anuleze. Astept 20.08.2014 cand Primul Ministru a spus ca se va vota ca mamicile si pensionarii sa fie scutiti la plata sumelor necuvenite, iar daca nu se va vota am inteles ca tribunalul este singura solutie.
La banca mi s-a spus in fiecare luna sa ma duc sa-i anunt sa-mi deblocheze alocatia copiilor, in fiecare luna fiind blocata pentru poprire. Binenteles ca au avut si un comision de 15 lei de instituire a popririi.
1. Nu e corect ce spune banca, sa va duceti lunar sa solicitati deblocarea platii alocatiei de stat pentru copii.

2. - Daca exista un text de lege care interzice poprirea asupra alocatiei de stat pentru copii banca trebuie sa se conformeze prevederilor legale.
- Faceti o scrisoare catre banca in care solicitati sa nu va mai retina din alocatie de stat pentru copii, conform art. 8 din Legea 61/1993 privind alocatia de stat pentru copii.
- De asemenea puteti da in judecata banca daca continua retinerile din alocatia de stat pentru copii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Poprire indemnizatie lavinia_serban lavinia_serban Acum doi am facut un credit la Cetelem, iar in ultima periaoda, mai bine de 4-5 luni nu am platit ratele, si m-am trezit ca mi s-a pus poprire pe contul ... (vezi toată discuția)
Mi s-a oprit indemnizatia de crestere copil si alocatia de stat. cui pot sa ma adresez? alina_mirela00 alina_mirela00 buna ziua! problema mea este urmatoarea in 2010 am intrat in indemnizatie pentru crestere copil pana in 2012. in ultimile trei luni in care luam ... (vezi toată discuția)
Poprire pe indemnizatia pentru ccc sau greseala de virament bancar? aris80 aris80 Buna ziua, Am primit prin posta in data de 08.08.2014(data de pe plic ) o decizie din iulie 2014 de suprapunere Icc cu alte venituri.(pe anul 2013) Conform ... (vezi toată discuția)