Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Test poligraf
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Test poligraf

Bună ziua am o problema urgenta și o întrebare am început pe data de 24.07.2014 serviciul la o casa de amanet după o perioada de 2 săptămâni de pregătire .La data de 22.07.2014 am fost trimisa în locația unde urma sa lucrez și eu acolo fiind încă 3 angajați și am dorit sa preiau inventarul gestiunii dar angajata care era în tura după 2-3 rugăminți ale mele ma asigurat verbal ca totul este în regula și ea semnează dar nu are rost sa luam contractele la verificat ca acolo se merge pe incredere(același lucru luam observat și în alt punct unde am mers pe pregatire) toată discuția sigur trebuie sa existe pe camere inregistrata.Eu am avertizat ca în data de 24 cind voi intra în tura voi verifica oricum ca sa îmi fac datoria .La data de 24 am intrat în tura și nici colegul nu mia predat măcar pe numarate contractele. Acolo programul este non stop și eu de la ora 22 m-am apucat de verificat contractele și am început sa găsesc greșeli și lipsuri pe care luam comunicat telefonic la unul din punctele în care știam ca sunt angajați cu funcții mai mari tot odată întrebându la ce ora dimineață pot anunță directoarea tot noaptea am verificat și am încercat sa caut și în dulapul unde sunt ținute cutiile.Dimneata am sunat la directoare care nu a înțeles din prima ce probleme am găsit, a venit tura am predat și i-ai adus la cunoștință am mai verificat împreună tot fără sa găsim contractele dispărute am plecat dar am mers la sediul firmei în ideea ca voi avea pe cine sa anunț dar acolo ajungând nu era nimeni și vam sunat-o pe directoare ea mi-a zis ca nu ajunge acolo și am hotărât sa plec spre casa și sa vb la telefon m-am urcat în tramvai sa plec spre casa și după 15 minute am fost sunată ca eu de ce am plecat după ce am aducând " bomba" și sa mă întorci M-am conformat și la ora 8.50 eram deja înapoi în zona Margeanului,acolo sa efectuat din nou inventar în prezenta a 6 persoane pună în jurul ore 11.30,eu fiind acolo de aproximativ 15-16 orele. După ce sa văzut ca totuși contractele nu sunt șeful a zis ca mai așteaptă 15-20 min după care va merge la politiei nu știam nimic și având în vedere ca la ora 19 intram din nou în tura am cerut permisiunea și am plecat acasă .La ora 18.50 m-am întors am preluat tura de la colegul am verificat inclusiv contractele care le făcuse peste zi cem început sa lucrez și în jur de ora 20-20.20 a venit șeful meu cu 2 persoane de sex masculin care m-ai întrebat la început dacă știu despre acel contracte lipsa ceva ca dacă știu sa le aduc și nu pățesc nimic și in condițiile au văzut ca eu le zic ca nu știu nimic au început sa țipe la mine sa îmi aducă la cunoștință că ei fac parte din lumea interlopa și o pot părții rău că nu cunosc de ce sunt în stare și faptul ca eu am ridicat și eu tonalitate vocii i-ai înfuriat mai rău pe ca eu am cerut sa fie chemata politia sa urmărească înregistrările. Ei m-au amenințat sa am grija pe unde voi merge,m-am întrebat dacă am copii ca se pot întâmpla necazuri și copilul meu poate suferii,iar în momentul în care șeful a realizat ca sunt înregistrați ia scos afară chiar specificând ca sa o lase moale ca sunt înregistrați.
După cele întâmplate a venit cineva din firma a preluat gestiunea de la mine și mie mia zis sa merg acasă urmând sâmbătă sa o sun pe directoare sa o întreb ce se întâmplă cu mine .Am sunat dimineață nu a răspuns și mai târziu mă sunat și mi zis ca o sa fiu sunată Luni dimineață am fost chemata și întrebată dacă vreau sa fac test poligraf cu care am fost de acord privind ziua următoarea pe 28.07.2014 am mers la o firma privata testul poligraf dar eu ajungând acolo m-am cuprins o stare de neliniște deoarece acolo în sala unde am așteptat sa aflat o persoana la fel de dubioasa ca cele carea amenintasera pe sata de 25.07.2014 care tot timpul îmi urmarea toate gesturile și cind am mers pună la o farmacie sa cumpăr in unguent ca fusesem sunată de soț brusc m-am pomenit cu seful meu în spatele meu ca și cind mă urmarea Ce nu știe șeful meu este ca eu seara pe 25 cind am plecat acasă am mers la politie dar doar am discutat pe ca m-ai zis ca nu am ce plângerea depun ȘI MAREA NELÃMURIRE O AM DE CE PANA PE 27.07.2014 NU SUA DEPUS PLÂNGERE DE CÃTRE FIRMA PE CA EXISTA ÎNREGISTRÃRI CU TOT CE EU AM FACUT ÎN NOAPTEA DE 24 SPRE 22.07.2014 MAI MULT SEARA ÎN SEARA DE 25 PANA AM PLECAT DEJA VENISE PERSOANA SE LA ÎȚI ȘI SIGUR ÎNREGISTRÃRILE CU ACELE AMENINȚÃRI NU MAI EXISTA .PLÂNGERE LA POLITIE SI STARE MEA DE FRICA POSTE SA INFLUENȚEZE TESTUL POLIGRAF ȘI DE CE NU SE DEPUN ÎNREGISTRÃRILE LA POLITIE MULȚUMESC ȘI ASTEPT UN RÃSPUNS .EU DUPÃ TESTUL POLIGRAF AM ÎNTREBAT DACÃ PRIMESC SI EU CEVA LA MANA ȘI MI SA ZIS CA NU.

paunrodicagabriela, utilizator
Va confruntati cu situatie delicata in conditiile in care inregistrarile au fost "cosmetizate",
respectiv nu aveti proba discutiilor si amenintarilor
Daca ati fost la politie subliniati existenta inregistrarilor care analizate temeinic vor concluziona ca lipsesc intervale de timp
Nu va ramane decat sa asteptati.
Daca exista camere de supraveghere si se poate vedea ca nu aveti nicio implicatie nu ar trebui sa va faceti griji.
Daca apar probleme legate de inexistenta unor inregistrari atunci lucrurile se pot complica...

Daca va cheama la politie aveti dreptul de a merge insotit de avocat ca sa nu declarati cine stie ce aiureala si sa aveti probleme.Politistul poate modifica usor de tot ceea ce spuneti verbal si in scris sa rezulte altceva fara sa va dati seama.
Rolul avocatul este sa fie atent la aceste mici detalii care pot decide vinovatia sau nevinovatia unei persoane.