Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Cauciucuri de vara.
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Cauciucuri de vara.

Buna ziua:2 intrebari scurte va rog
1-am cauciucuri de vara-sunt amendat maine pe un drum cu zapada(de pilda Transfagarasan)?
2-am cauciucuri de vara-sunt amendat IN NOIEMBRIE-MARTIE daca pe drum nu e strop de zapada,polei,noroi,ploaie?
Multumesc anticipat de raspunsuri...........:luck:
cyan a scris:

Este absurd, asta e clar. Dar legea e lege!:)

nefacandu-se referire (in textul actului normativ - n.red.) la o anumita perioada a anului”.

www.avocatnet.ro/content/art...

o fi uitat !

=D>

stiti cate masini de politie am vazut asta iarna care aveau opinci in loc de caucicuri ?
ContSters324606, utilizator
Nu discutam de masini de politie, cei din mediul rural in mod sigur nu au (lipsa fonduri, pot face rost de bani stand ca cotitura si amendandu-i pe cei fara cauciucuri de iarna ;), amenzile intra in bugetul local si cum politia locala apartine de primarie... ) dar sunt si mijloace de transport in comun care nu au cauciucuri de iarna cand trebuie, bineinteles cu exceptia tramvaielor si a metroului.

Facem haz de necaz dar omul tot nelamurit ramane, vrea sa mearga pe Transfagarasan si nu stie cum sa procedeze!
Parerea mea este sa lase o parte din bagaje acasa si sa puna cauciucurilele de iarna in portbagaj sau imparte cate un cauciuc fiecarui pasager.:) Atentie, trebuie sa ia si cauciucul de rezerva! Daca face vreo pana?

Acum, pe bune, nu il verifica nici ursu daca are cauciucuri de iarna sau nu.

Sa mearga linistit in concediu!

pana la urma e de vina constructorul , ca nu echipeaza masinile cu protbagaj mai mare ....sau ma rog , port-roti de iarna separat , dar asta ar intra la extraoptiuni....

ce sa mai zicem...ca la noi la "niminea" .
O parte din vina o poarta si turistul care nu a fost prevazator cand si-a ales masina!

Variante sunt destule.

Achizitionarea unei remorci sau a unei masini mai mari ori a unei rulote cu spatiu dedicat ptr cauciucurile de iarna, inchirierea cauciucurilor de iarna de la CNADR in apropierea zonelor cu zapada (o idee de afaceri ptr CNADR, daca tot nu sunt in stare sa curete zapada sau gheata de pe carosabil).

Sau un proprietar de pensiune din zona cu initiativa, "oferim cazare, acces gratuit la piscina, inchiriem cauciucuri de iarna" sau "stai 5 zile si ai o zi gratuita ptr cauciucuri de iarna" !
separatistul a scris:

in UE , amenzile costa scump pentru lipsa caucicului de iarna in perioada de iarna NOV-MAR.
dar vara , nimeni nu are treaba cu vreo amenda pe Transfagarasan...nu exista lege pentru asa ceva .

nu in toata UE sunt obligatorii cauciucuri de iarna, in unele tari sunt optionale.