Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pot actiona in judecata.
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pot actiona in judecata.

In anul 1995, impreuna cu sotul meu, am infiintat un srl,in 1997,am adoptat un copil.In 15.08.2007, sotul abandoneaza familia si modifica srl (denumire,sediu,cedeaza parti sociale),iar pe mine ma concediaza cu art.61.lit.a,c.munciiConcedierea a fost absolut nula si se aplica art.78 alin 1 si 2 c.muncii.Am depus 2 plangeri la parchet ,una in baza art.305-306;208-210 c.penal si alta in baza art.277-278 c.muncii. Situatia grea pe care o am, a impiedicat copilul sa frecventeze scoala ( cl.a IX-a la lic.ind.ELECTROTIMIS, a terminat numai primul semestru).Din 17.011.2008, pana in prezent, de la parchet nu am primit niciun raspun.Pot sa-l actionez pe sotul in judecata pt.pensia de intretinere si contributii art.41 c.familiei.Daca da,care sunt conditiile (venitul meu, arat sentinta si decizia) si taxele.Va multumesc.
Multumesc pentru raspuns, in situatia este cu totul alta.Nu am bani sa-i asigur zilnic o felie de paine, iar de bursa sociala nu poate fi vorba , pe motiv ca eu figurez ca si angajata in functie de administrator, iar sotul meu si tatal copilului are venituri f.mari.Intrebarea mea a fost daca-l pot actiona in judecata, ma gandesc fiind vorba de minori se solutioneaza mai repede. De cateva ori trebuia sa apelez la urgenta ,deoarece credeam ca-mi pierd copilul.Sigur, medicii de pe ambulanta l-au stabilizat , insa dupa nu s-a putut urma tratamentul, ca nu toate medicamentele sunt gratuite.
Doamna, de ce introduceti actiune de dovort? Cu aceasta ocazie se va stabili si pensia de intretinere , tatal va trebui sa plateasca si va plati si retroactiv , se va face si ancheta sociala , lucrurile s-ar putea misca mai repede , si atentie! se va intra in vacanta judecatoreasca. Aveti timp sa actionati inca.
Nu este vorba de actiunea de divort, insa daca este ultima solutie o voi face, trebuie sa ma interesez care sunt valoarea taxelor.Va multumesc
araoil a scris:

In anul 1995, impreuna cu sotul meu, am infiintat un srl,in 1997,am adoptat un copil.In 15.08.2007, sotul abandoneaza familia si modifica srl (denumire,sediu,cedeaza parti sociale),iar pe mine ma concediaza cu art.61.lit.a,c.munciiConcedierea a fost absolut nula si se aplica art.78 alin 1 si 2 c.muncii.Am depus 2 plangeri la parchet ,una in baza art.305-306;208-210 c.penal si alta in baza art.277-278 c.muncii. Situatia grea pe care o am, a impiedicat copilul sa frecventeze scoala ( cl.a IX-a la lic.ind.ELECTROTIMIS, a terminat numai primul semestru).Din 17.011.2008, pana in prezent, de la parchet nu am primit niciun raspun.Pot sa-l actionez pe sotul in judecata pt.pensia de intretinere si contributii art.41 c.familiei.Daca da,care sunt conditiile (venitul meu, arat sentinta si decizia) si taxele.Va multumesc.

Taxele sunt mici.
Odata cu divortul se va stabi si pensia pt minor.
Si pt adoptat va trebuie hotarare.
Nu am pus problema divortului , din cauza taxelor , raportate la situatia mea. Mai necisata si partajul ca sa rezolv si situatia cu srl art.30 c.familiei si Decizia 178/1992 ICCJ, o masina Dacia Solenza si am mai facut cimitirul.Pe mine ma intereseaza situatia copilului, fiindca cu toate lipsurile care le-a avut si a primit note mici, la teorie a fost bun a obtinut pe primul semetru media 8,60.Alt aspect este faptul ca odata exmatriculat ce se poate face.Este in cl.a IX-a ,liceu de specialitate.Dupa ce imi clarific situatia cu copilul , cu salariul meu si ci reintegrare ,o sa fie si divortul , bineinteles daca o sa mai fiu in viata. Va rog sa ma credeti ca de 10 ori pe zi ma intreaba de scoala.