Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Prescriere taxa tv
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Prescriere taxa tv

Buna ziua!
Am primit o notificare din partea TVR sa platesc pentru o SRL taxa tv din 2011, 2012, 2013 si 2014. Mentionez ca in perioada aug 2011-dec 2011 si ian 2012-sept 2012 pe SRL-ul respectiv nu am avut contract cu Enel, iar din nov 2012 am reluat contractul. Poate intra sub incidenta prescrierii taxa aferenta 2011?
Multumesc!
Oana
Termenul de prescriptie a creantelor este de 3 ani.Ca urmare o parte din cele din 2011 se prescriu in 2014.De exemplu cele din decembrie 2011 se prescriu in dec 2014.Atentie daca ati mai primit alta notificare in acest interval de timp atunci termenul de prescriptie curge de la acea notificare.A se vedea si art 2513-2521 Noul Cod Civil