Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Firma nou infiintata care doreste sa presteze servicii ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Firma nou infiintata care doreste sa presteze servicii de constructii pe teritoriul republicii italiene.

Buna ziua. As dori si eu cateva informatii, o firma nou infiintata cu 2asociati doreste sa incheie un contract cu mai multe firme din italia. Acum problema se pune ca nu putem detasa angajati fiind firma nou infiintata nuputem obtine formularul a1. Dar le putem delega? Daca da pentru cat timp? Care sunt conditiile pentru a delega? Iar cei doi patroni pot munci si factura pentru munca prestata? Multumesc anticipat.
In conformitate cu prevederile Codului Muncii (din Romania):

\"ART. 42
(1) Locul muncii poate fi modificat unilateral de către angajator prin
delegarea sau detaşarea salariatului într-un alt loc de muncă decât cel
prevăzut în contractul individual de muncă.
(2) Pe durata delegării, respectiv a detaşării, salariatul îşi păstrează
funcţia şi toate celelalte drepturi prevăzute în contractul individual de
muncă.
ART. 43
Delegarea reprezintă exercitarea temporară, din dispoziţia angajatorului,
de către salariat, a unor lucrări sau sarcini corespunzătoare atribuţiilor de
serviciu în afara locului său de muncă.
ART. 44
(1) Delegarea poate fi dispusă pentru o perioadă de cel mult 60 de zile
calendaristice în 12 luni şi se poate prelungi pentru perioade succesive de
maximum 60 de zile calendaristice, numai cu acordul salariatului. Refuzul
salariatului de prelungire a delegării nu poate constitui motiv pentru
sancţionarea disciplinară a acestuia.
(2) Salariatul delegat are dreptul la plata cheltuielilor de transport şi
cazare, precum şi la o indemnizaţie de delegare, în condiţiile prevăzute de
lege sau de contractul colectiv de muncă aplicabil.\"

Facturarea se face de catre firma dvs. catre firma beneficiara in baza contractului incheiat si a serviciului efectiv prestat. Nu facturati dvs. ca persoana.

Din punct de vedere comunitar ceea ce în legislaţia noastră se cheamă delegare, în legislaţia UE, cel puţin în accepţiunea art. 12 alin. 1 Regulament nr. 883/2004, se cheamă detaşare.
" O persoană care desfăşoară o activitate salariată într-un stat membru pentru un angajator care în mod normal îşi desfăşoară activităţile acolo şi care este detaşată de angajatorul respectiv în alt stat membru pentru a lucra pentru angajator continuă să facă obiectul legislaţiei primului stat membru, cu condiţia ca durata previzibilă a activităţii să nu depăşească douăzeci şi patru de luni şi să nu fi fost trimisă să înlocuiască o altă persoană. " În acest sens pentru a se supune în continuare legislaţiei române angajatul trebuie să ob?ină de la casa de pensii un document portabil A1.
La nivel european, detaşarea transnaţională este reglementată prin Directiva nr. 71/1996 , aplicabilă întreprinderilor înfiinţate într-un stat membru care, în cadrul prestării de servicii transnaţionale, detaşează lucrători pe teritoriul unui stat membru. Această directivă a fost transpusă în legislaţia italiană prin Decretul-lege 72/2000 .
La art. 1 alin 1 din acest decret este cuprinsă ?i situa?ia detaşării unui lucrător de la o întreprindere dintr?un stat membru într?o filială a acesteia situată în Italia:
"Acest decret se aplică întreprinderilor înfiin?ate într-un stat membru al Uniunii Europene, altul decât Italia, care, cu ocazia unei prestări de servicii transna?ionale, deta?ează lucrători în contul lor ?i sub coordonarea acestora, pe teritoriul italian în cadrul unui contract cu destinatarul serviciilor care lucrează în teritoriul italian, sau postarea unui lucrător pe teritoriul italian, la o unitate de produc?ie de la aceea?i întreprindere sau de la o altă societate din acela?i grup, atâta timp cât în ambele cazuri, în perioada de deta?are continuă să existe o rela?ie de lucru între lucrătorul deta?at ?i întreprinderea de deta?are."

Conform Direc?iei rela?ii interna?ionale din cadrul CNPP, citez: "documentul portabil A1 dovede?te exclusiv men?inerea titularului acestuia la sistemul de securitate socială din statul de trimitere (România), lipsa acestuia nefiind de natură a împiedica desfă?urarea de activită?i profesionale pe teritoriul altui stat membru al Uniunii Europene. Într - un astfel de caz devine aplicabilă regula generală în domeniu ? cea a asigurării conform legisla?iei locului de desfă?urare a activită?ii. Documentul portabil A1 nu poate fi asimilat, din punct de vedere legal, unui permis de muncă."
Ce înseamnă asta? Regula este aceea că se aplică legisla?ia din ?ara în care se desfă?oară activitatea, iar acest document reprezintă o excep?ie de la regulă, adică dacă îl ob?ine?i ve?i avea venituri ca în UE ?i taxe ?i viramente în România conform legislaţiei noastre, respectiv nu îl ob?ine?i ?i ve?i avea venituri ca în UE iar contribu?iile vor fi ?i ele UE (conform legislaţiei ţării în care se desfăşoară activitatea).

Sursa : [ link extern ]

p.s.
Din Regulamentul de postare pe Forum
2.9. ..... De asemenea, nu este permisa nici postarea prin copy-paste a textelor din alte siteuri in paginile Avocatnet.ro. Acest forum incurajeaza originalitatea si te roaga sa intelegi ca informatiile publicate aici trebuie sa ajute oameni, nu sa prejudicieze autori de texte accesibile pe internet.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Trebuie sa verificati daca in Italia este acceptata delegarea salariatilor.

Delegarea prevazuta de Codul Muncii nu este asimilata detasarii comunitare. Conditiile delegarii sunt unele,iar pentru detasare sunt altele.